لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۱

ده دیپلمات و مقام ارشد اطلاعاتی علیه فرمان اجرایی ترامپ درباره پناهجویان شهادت دادند


اعتراض به فرمان اجرایی ترامپ حتی در شهرهایی خارج از آمریکا مثل پاریس نیز برگزار شده است.
اعتراض به فرمان اجرایی ترامپ حتی در شهرهایی خارج از آمریکا مثل پاریس نیز برگزار شده است.

ده دیپلمات و مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا در یک شهادتنامه برای دادگاه تجدیدنظر فدرال در کالیفرنیا، اعلام کرده اند فرمان اجرایی دونالد ترامپ برای لغو ویزای هفت کشور مسلمان و توقف ورود پناهجویان امنیت آمریکا را در دراز مدت «تضعیف» می کند.

این نامه را که وزرای سابق خارجه آمریکا از جمله جان کری، مادلین آلبرایت و سایر چهره های ارشد اطلاعاتی آمریکا از جمله جانت ناپولیتانو، سوزان رایس، لئون پانه‌تا، مایکل هایدن جان مک لاهلین، اوریل هاینس، مایکل مورل و لیسا موناکو امضا کرده اند، روز دوشنبه به دادگاه تجدید نظر سانفرانسیسکو تسلیم شد.

این امضا کنندگان عمدتا از حزب دموکرات هستند اما برخی نیز مثل مایکل هیدن، فرمانده نیروی هوایی در دوران بوش هستند.

در بخشی از این نامه آمده، فرمان اجرایی رئیس جمهوری بسیار بد تنظیم شده و روش اجرای آن مشکلات فراوانی دارد.

این نامه همزمان با شهادتنامه ۹۷ شرکت عمده فناوری در آمریکا، از جمله شرکت های اپل، فیسبوک، گوگل، و مایکروسافت شده است.

قرار است دادگاه استیناف سانفرانسیسکو به رای یک قاضی فدرال درباره لغو فرمان آقای ترامپ در محدودیت ویزای شهروندان هفت کشور نظر بدهد.

آقای ترامپ در روز جمعه ۸ بهمن در فرمانی اعلام کرد به طور موقت صدور هرگونه ویزا برای شهروندان هفت کشور ایران، سوریه، عراق، لیبی، یمن، سودان و سومالی به مدت ۹۰ روز تعلیق شده است. مقام های دولت ترامپ می گویند این محدودیت موقتی است و بعد از تصویب قوانینی برای بررسی بیشتر افرادی که از این کشور وارد آمریکا می شوند، این محدودیت موقت برداشته می شود.

یک هفته بعد، جمعه ۱۵ بهمن یک قاضی فدرال در ایالت واشنگتن در رایی، فرمان اجرایی ترامپ را لغو کرد و به این ترتیب همه محدودیت های فرمان اجرایی برداشته شد. این اقدام، واکنش دولت ترامپ را در پی داشت.

دادگاه تجدیدنظر تا روز دوشنبه به دولت برای ارایه مستندات فرصت داده بود. قرار است دادگاه تجدیدنظر سانفرانسیسکو بعد از استماع دفاعیات دولت، نظر خود را درباره رای قاضی فدرال بدهد.

در بخشی از نامه این شرکت های بزرگ آمریکایی، آمده است که مهاجران و فرزندان شان بیش از نیمی از ۵۰۰ شرکت بزرگ آمریکا را تاسیس کرده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG