لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۶

سرپرست وزارت دادگستری آمریکا بخاطر سرپیچی از دستور مهاجرتی ترامپ برکنار شد


خانم ییتز ۵۶ ساله، تنها ده روز در مقام وزیر دادگستری ماند.
خانم ییتز ۵۶ ساله، تنها ده روز در مقام وزیر دادگستری ماند.

دونالد ترامپ دوشنبه شب سرپرست وزارت دادگستری آمریکا را در پی مخالفت او با فرمان اجرایی رئیس جمهوری درباره لغو ویزا، برکنار کرد.

اقدام آقای ترامپ بعد از آن صورت می گیرد که «سلی ییتز» (Sally Yates) سرپرست وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد در مورد قانونی بودن دستور پرزیدنت ترامپ برای ممنوعیت ورود پناهجویان و لغو ویزای شهروندان هفت کشور مسلمان «قانع» نشده است.

خانم «سلی ییتز» بعد از کناره گیری لورتا لینچ وزارت دادگستری دولت اوباما با حکم ترامپ بطور موقت سرپرست وزارت دادگستری آمریکا شد. جف سشنز گزینه ترامپ برای این سمت هنوز نتوانسته رای سنای آمریکا را کسب کند.

تازه ترین خبرها را در توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید

خانم ییتز روز دوشنبه اعلام کرده بود که به وکلای این وزارتخانه دستور داده از فرمان اجرایی ترامپ دفاع نکنند.

کاخ سفید در بیانیه برکناری خانم ییتز نوشت: سلی ییتز در حالی از اجرای فرمان اجرایی خودداری کرده که هدف این فرمان حفاظت از شهروندان ایالات متحده است و او خیانت کرده است.

آقای ترامپ عصر دوشنبه نارضایتی خود از اقدام سرپرست وزارت دادگستری را در توئیتی ابراز کرد و نوشت دموکرات ها مانع رای آوردن گزینه های او می شوند و او باید با گزینه اوباما کار کند.

با برکناری سلی ییتز، از «دانا بونته» به عنوان جانشین او نام برده شده که یک دادستان فدرال در شرق ایالت ویرجینیا است.

در فرمان های اجرایی صادره توسط آقای ترامپ در روز جمعه ۸ بهمن با عنوان «حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی»‌،‌ ورود پناهجویان به آمریکا برای چهار ماه به حالت تعلیق در آمد.

همچنین به طور موقت صدور هرگونه ویزا برای شهروندان هفت کشور ایران، سوریه، عراق، لیبی، یمن، سودان و سومالی به مدت ۹۰ روز تعلیق شده است.

در دو روز گذشته اجرای فرمان اجرایی مهاجرت موجب اعتراض هایی در فرودگاه های شهرهای بزرگ آمریکا شده است. در برخی از این شهرها مثل ویرجینیا، فرمانداران در جمع معترضان حاضر شدند و تاکنون چند قاضی فدرال به طور موقت بخشی از فرمان اجرایی ترامپ را لغو کردند.

برخی سناتورها و قانونگذاران جمهوریخواه نیز به فرمان اجرایی ترامپ اعتراض کرده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG