لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۳

دو روایت از فرمان جدید ترامپ برای محدودیت ورود به آمریکا: تاخیر در صدور و حذف عراق از لیست


قرار است فرمان اجرایی جدید ترامپ جایگزین فرمان قبلی شود که توسط قضات فدرال معلق شد
قرار است فرمان اجرایی جدید ترامپ جایگزین فرمان قبلی شود که توسط قضات فدرال معلق شد

در حالیکه گفته شده رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه فرمان اجرایی جدیدی برای لغو موقف ویزای ورود به آمریکا برای هفت کشور عمدتا مسلمان صادر می کند، دو روایت از این فرمان جدید در رسانه ها منتشر شده است: روایت اول این است که بعد از بازتاب خوب سخنان دونالد ترامپ، احتمالا فرمان اجرایی او به تاخیر می افتد و روایت دوم اینکه از بین کشورها، نام عراق حذف شده است.

شبکه سی ان ان روز چهارشنبه ۱۱ اسفند به نقل از یکی از مقام های ارشد دولت ترامپ نوشت رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد امضای فرمان اجرایی جدید برای لغو سفر به آمریکا برای برخی کشورها را به تاخیر بیاندازد.

این شبکه می گوید تصمیم آقای ترامپ در آخرین ساعات سه شنبه شب و بعد از بازتاب های مثبت از اولین سخنرانی اش در کنگره آمریکا گرفته شد.
همزمان اسوشیتدپرس در گزارشی بدون اشاره به تاخیر احتمالی، خبر داده که فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ در حالی قرار بوده که روز چهارشنبه امضا شود که نام عراق از فهرست هفت کشور ممنوع حذف شده و ورود شهروندان ایران و پنج کشور دیگر به آمریکا دوباره ممنوع خواهد شد.

به گزارش اسوشیتدپرس به نقل از مقام های آمریکایی که نام شان فاش نشده، این محدودیت ۹۰ روزه خواهد بود.

در وبسایت کاخ سفید در روز چهارشنبه هیچ برنامه ای برای صدور فرمان اجرایی مقرر نشده است.

پیشتر مقام های دولت ترامپ و وزارت امنیت داخلی آمریکا تایید کرده بودند که کاخ سفید در حال تهیه نسخه جدیدی از فرمان اجرایی برای ممنوعیت ورود شهروندان چند کشور به آمریکا است.

فرمان جدید آقای ترامپ اگر صادر شود، جایگزین فرمان قبلی می شود که توسط محاکم قضایی آمریکا تعلیق شد.

آقای ترامپ در روز جمعه ۸ بهمن در فرمانی به طور موقت صدور هرگونه ویزا برای شهروندان هفت کشور ایران، سوریه، عراق، لیبی، یمن، سودان و سومالی به مدت ۹۰ روز تعلیق کرد.

این فرمان اعتراض هایی را در آمریکا در پی داشت. حتی سرپرست دادستانی کل آمریکا بخاطر آنچه «سرپیچی از دستور رئیس جمهوری» نام گرفت، برکنار شد.

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید نیز در دفاع از این فرمان اجرایی گفت عده زیادی از آمریکایی ها از این فرمان حمایت می کنند. آقای اسپایسر روز چهارشنبه ۱۳ بهمن، هرگونه نگرانی مردم آمریکا نسبت به حکم مهاجرتی ترامپ را رد کرد و گفت بر اساس نظر سنجی های اخیر اکثریت مردم آمریکا از رییس جمهور تازه و رویکرد های او حمایت می کنند. سخنگوی کاخ سفید به نظر سنجی تازه موسسه پژوهشی رسموسن استناد کرد که می گوید ۵۷ در صد آمریکایی ها از اجرای این حکم حمایت کرده اند.

به گفته آقای اسپایسر، آنها اعتقاد دارند اجرای این حکم تا زمانی که دولت راه بهتری پیدا نکند، باید ادامه پیدا کند.

یک هفته بعد از صدور فرمان اجرایی، جمعه ۱۵ بهمن قاضی فدرال جیمز روبارت در شهر سیاتل واشنگتن به شکایت وکلای ایالت رسیدگی کرد که مدعی بودند فرمان اجرایی موجب ضرر به ایالت واشنگتن می شود. ایالت مینه سوتا نیز به این شکایت پیوسته و ادعای مشابهی مطرح کرده است.

با رای این قاضی فرمان اجرایی ترامپ را لغو شد و به این ترتیب همه محدودیت های فرمان اجرایی برداشته شد. این اقدام، واکنش دولت ترامپ را در پی داشت.

با شکایت دادگستری دولت ترامپ، دادگاه تجدیدنظر سانفرانسیسکو بررسی را انجام داد و روز پنجشنبه ۲۱ بهمن تشخیص داد که رای قاضی روبارت درست بوده و این رای به معنی ادامه تعلیق فرمان اجرایی ترامپ شد. بعد از این بود که دولت ترامپ از ادامه دعوا در دیوان عالی منصرف شد و اعلام کرد فرمان اجرایی جدیدی صادر می کند.

دونالد ترامپ و دولت او بارها این که فرمان اولیه علیه مسلمانان بوده را رد کردند. دولت آمریکا می گوید هدف این فرمان اجرایی مسلمانان نیستند و تنها کشورهایی که در آنها تحقیق درستی درباره متقاضیان ویزا برای آمریکا انجام نمی گیرد، در این فهرست قرار گرفته اند.

از هفت کشور مورد تعلیق در فرمان ترامپ، ایران رابطه دیپلماتیک با آمریکا ندارد و کشورهایی چون سومالی، سوریه و لیبی نیز دولت مرکزی مقتدری ندارند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG