لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۹

سه قاضی تجدیدنظر فرمان ترامپ برای لغو ویزای هفت کشور را رد کردند


از راست قاضی ها ریچارد کلیفتن، ویلیام کانبی، میشل فریدلند
از راست قاضی ها ریچارد کلیفتن، ویلیام کانبی، میشل فریدلند

سه قاضی دادگاه تجدیدنظر نظر نهایی خود را درباره فرمان اجرایی ترامپ برای لغو ویزای شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان از جمله ایران، اعلام کردند. براساس رای آنها نیز مانند قاضی دادگاه فدرال، اعلام کردند با فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ مخالف هستند. به این ترتیب همچنان شهروندان هفت کشور ایران، سوریه، عراق، لیبی، یمن، سودان و سومالی می توانند با ویزای معتبر وارد آمریکا شوند.

در اولین واکنش به این رای، پرزیدنت ترامپ در توئیتر خود نوشت، «در دادگاه می بینم تان»

با این توئیت آقای ترامپ به نظر می رسد که دولت او از این رای راضی نیست و برای برگرداندن این رای مایل است که پرونده را در دیوانعالی ایالات متحده آمریکا دنبال کند.

بعد از صدور فرمان اجرایی ترامپ برای لغو ویزای شهروندان هفت کشور مسلمان، یک قاضی فدرال، فرمان او را لغو کرد. بعد از این بود که دولت از این حکم به دادگاه تجدیدنظر شکایت کرد.

این رای عصر پنجشنبه ۲۱ بهمن از سوی دادگاه تجدیدنظر سانفرانسیسکو صادر شد.

روز سه شنبه، این دادگاه به شکایت دولت و وکلای ایالت های واشنگتن و مینه سوتا رسیدگی کرده بود.

روز سه شنبه، جلسه رسیدگی به فرجام خواهی دولت برای لغو حکم این قاضی فدرال که فرمان اجرایی دونالد ترامپ را موقتا معلق کرد، در سانفرانسیسکو برگزار شد. در این جلسه که یکساعت و نیم طول کشید، وکلای دولت و ایالت های واشنگتن و مینه سوتا هر کدام سی دقیقه وقت داشتند که استدلال خود را بیان کنند.

اگوست فلینتج، نماینده دادستانی آمریکا به دفاع از دولت، از دادگاه تجدیدنظر خواست که حکم قاضی فدرال را لغو کند تا ممنوعیت صدور ویزا دوباره احیا شود.

به گزارش رویترز، قضات از آقای فلینتج پرسیدند آیا سندی دولت دارد که این هفت کشور را به تروریسم در آمریکا مرتبط می کند که نماینده دولت گفت کنگره و دولت قبلی تشخیص داده اند این هفت کشور بیشترین ریسک تروریسم را دارند و به همین دلیل فرمان ترامپ بر مبنای این تصمیم بنا شده است.

فرمان جنجالی

آقای ترامپ در روز جمعه ۸ بهمن در فرمانی به طور موقت صدور هرگونه ویزا برای شهروندان هفت کشور ایران، سوریه، عراق، لیبی، یمن، سودان و سومالی به مدت ۹۰ روز تعلیق کرد .

یک هفته بعد، جمعه ۱۵ بهمن قاضی فدرال جیمز روبارت در شهر سیاتل واشنگتن به شکایت وکلای ایالت رسیدگی کرد که مدعی بودند فرمان اجرایی موجب ضرر به ایالت واشنگتن می شود. ایالت مینه سوتا نیز به این شکایت پیوسته و ادعای مشابهی مطرح کرده است.

با رای این قاضی فرمان اجرایی ترامپ را لغو شد و به این ترتیب همه محدودیت های فرمان اجرایی برداشته شد. این اقدام، واکنش دولت ترامپ را در پی داشت.

با شکایت دادگستری دولت ترامپ، دادگاه تجدیدنظر سانفرانسیسکو بررسی را انجام داد و روز پنجشنبه ۲۱ بهمن تشخیص داد که رای قاضی روبارت درست بوده و این رای به معنی ادامه تعلیق فرمان اجرایی ترامپ است.

حال دولت ترامپ می تواند به دیوانعالی که عالیترین سطح قضایی ایالات متحده آمریکا است، شکایت کند.

قضات تجدیدنظر چه کسانی بودند

قضات تجدیدنظر سه نفر هستند که منصوب دو رئیس جمهوری دموکرات و یک جمهوریخواه هستند. در آمریکا قضات فدرال توسط رئیس جمهوری به سنا معرفی و رای کسب می کند.
قاضی ویلیام کانبی (منصوب کارتر)، قاضی میشل فریلند (منصوب اوباما) و قاضی ریچارد کلیفتون (منصوب جرج دبلیو بوش) سه قاضی تجدیدنظر هستند.

استدلال دولت ترامپ چیست؟

دولت پرزیدنت ترامپ شهادت‌نامه خود در پاسخ به دعوی دادستان های کل ایالت های واشنگتن و مینسوتا را روز دوشنبه به دادگاه ارائه داد.

تأکید وزارت دادگستری آمریکا، که به نمایندگی از رئیس جمهوری در دادگاه حاضر می شود، کماکان بر روی این است که در چنین موردی، ایالت ها اجازه طرح دعوی از دولت را ندارند. دولت معتقد است قاضی یک دادگاه حوزه ای نباید تصمیم رئیس جمهوری در امور مربوط به امنیت ملی در چارچوب مهاجرت را زیر سؤال ببرد.

اما دولت پرزیدنت ترامپ، در شهادت‌نامه خود استدلال دیگری نیز ارائه داده است مبنی بر اینکه اگر دادگاه استیناف با حکم دادگاه فدرال ایالت واشنگتن موافق است، دستکم به جای لغو کامل فرمان اجرایی، با نسخه محدودتری از آن موافقت کند که دیگر شامل کسانی که پیشتر اجازه ورود به کشور را دارند نمی شود.

دیدگاه دولت در شهادت‌نامه اخیر این است که حق ورود به آمریکا برای اتباع خارجی که تا کنون وارد خاک آمریکا نشده اند، در قانون اساسی ذکر نشده است.

قدم بعدی چیست؟

بعد از رای دادگاه تجدیدنظر، چه اتفاقی خواهد افتاد.

پس از انتشار تصمیم نهایی قضات حوزه نهم دادگاه استیناف، طرف بازنده (دولت ترامپ) در دادگاه ۱۴ روز فرصت خواهد داشت تا با ارائه یک دادخواست خواستار بررسی مجدد پرونده در حضور تمام قضات دادگاه استیناف شود. ارائه پرونده به دیوان‌عالی نیاز به تنظیم چنین دادخواستی ندارد.

دیوان‌عالی ایالت متحده آمریکا متشکل از ۹ کرسی، در حال حاضر تنها ۸ قاضی دارد که از چهار قاضی نزدیک به دموکراتها و چهار قاضی منصوب یا نزدیک به جمهوریخواه تشکیل شده است.

تا زمانیکه قاضی «نیل گورساچ»، گزینه پرزیدنت ترامپ برای این سمت، در پروسه ای چند ماهه مراحل تأیید صلاحیت برای این کرسی را در سنا طی کند، کرسی نهم این دادگاه همچنان خالی خواهد ماند.

در نتیجه، در صورتیکه آراء قضات ارشد دیوان‌عالی چهار به چهار باشد، یعنی بدون اکثریت غالب، حکم نهایی دادگاه تجدیدنظر همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند. برای همین است که رای دادگاه تجدیدنظر اهمیت زیادی دارد. چون اگر مساوی باشد، رای لغو فرمان رئیس جمهوری که امروز توسط دادگاه تجدیدنظر صادر شد، به عنوان نظر نهایی انتخاب می شود.

اگر قبل از رسیدگی به این شکایت، گزینه آقای ترامپ یعنی گورساچ بتواند رای سنا برای کسب کرسی دیوان‌عالی را کسب کند، آن وقت به نظر می رسد دولت دست بالا را در این باره خواهد داشت و احتمالا به نظر آقای ترامپ توجه می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG