لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۹

دفاع ترامپ از ممنوعیت تعلیق ویزا؛‌ بخشی از فرمان ترامپ توسط قاضی فدرال لغو شد


همزمان با دفاع ترامپ هزاران نفر در فرودگاههای آمریکا برای همراهی با پناهجویان و دارندگان ویزا تجمع کردند.
همزمان با دفاع ترامپ هزاران نفر در فرودگاههای آمریکا برای همراهی با پناهجویان و دارندگان ویزا تجمع کردند.

در حالیکه رئیس جمهوری آمریکا از اجرای محدودیت های ویزا و ورود پناهجویان دفاع کرد، یک قاضی فدرال در نیویورک بخش هایی از فرمان اجرایی ترامپ برای تعلیق ویزای شهروندان هفت کشور خاورمیانه را لغو کرد.

از ابتدای روز شنبه ۹ بهمن،‌ همزمان با اجرایی شدن فرمان دونالد ترامپ، افسران اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده در فرودگاههای آمریکا پناهجویان و حتی دارندگان گرین کارت از هفت کشور خاورمیانه را در بدو ورود «بازداشت» کردند اما در مقابل یک قاضی فدرال در شهر نیویورک در حکم خود دولت آمریکا را از بازگرداندن شهروندان دارای روادید معتبر از فرودگاه‌های آمریکا به کشورهای متبوعشان منع کرد.

به نوشته نیویورک‌تایمز، قاضی فدرال آمریکایی رای داد که افراد بازداشت شده موقت آزاد شوند و او البته از اظهارنظر درباره قانونی یا غیرقانونی بودن دستور ترامپ خودداری کرد.

دستور قاضی «آن دانولی» پس از شکایت «اتحادیه آزادی‌های شهروندی آمریکا» صادر شد. در یکی از شکایت ها یک عراقی به نام درویش که ده سال با وزارت دفاع آمریکا به عنوان مترجم همکاری کرده،‌ به رغم داشتن گرین کارت در بدو ورود به آمریکا بازداشت شده بود.

ترامپ: فرمان من، منع ورود مسلمانان به آمریکا نیست

در حالیکه در فضای مجازی هشتگ #NoMuslimBan برای اعتراض به تعلیق ویزای شهروندان هفت کشور مورد توجه کاربران قرار گرفته است،‌ اما دونالد ترامپ عصر روز شنبه در آئین صدور سه فرمان اجرایی دیگر گفت که فرمان او به معنی منع ورود مسلمانان به آمریکا نیست.

ترامپ گفت:‌ این ممنوعیت علیه مسلمان‌ها نیست. بسیار کارآمد است. در فرودگاه‌ها و همه جا کارایی آن را خواهید دید.

تازه ترین خبرها را از توئیتر صدای آمریکا پیگیری کنید.

در فرمان های اجرایی صادره توسط آقای ترامپ در روز جمعه با عنوان «حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی»‌،‌ ورود پناهجویان به آمریکا برای چهار ماه به حالت تعلیق در آمد.

همچنین به طور موقت صدور هرگونه ویزا برای شهروندان هفت کشور ایران، سوریه، عراق، لیبی، یمن، سودان و سومالی به مدت ۹۰ روز تعلیق شده است.

وزارت امنیت داخلی آمریکا روز شنبه اعلام کرد دارندگان گرین کارت هم مورد تعلیق قرار گرفته اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG