لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۹

گزارش: گذرنامه ایرانی یکی از ضعیف‌ترین گذرنامه‌های جهان برای سفر خارجی


یک شهروند ایرانی که برای سفر به کربلا در مرز ایران و عراق گذرنامه را به دست دارد.
یک شهروند ایرانی که برای سفر به کربلا در مرز ایران و عراق گذرنامه را به دست دارد.

واشنگتن (بخش فارسی صدای آمریکا) - شاخص گذرنامه در سال ۲۰۱۷ می‌گوید که گذرنامه ایرانی یکی از ضعیف‌ترین گذرنامه‌های جهان از نظر مسافرت بدون ویزا است. این شاخص بر اساس قدرت سفر خارجی برای دارندگان گذرنامه‌ کشورهای مختلف در جهان بدون نیاز به ویزا را اساس تحقیق خود قرار داده است.

در حال حاضر گذرنامه ایرانی به صاحب آن اجازه ورود بدون ویزا به ۳۶ کشور را می‌دهد و ایران را از نظر درجه‌بندی قدرت گذرنامه‌های جهان در رتبه ۹۰ قرار می‌دهد.

از میان ۱۹۹ کشور فهرست‌شده، گذرنامه تنها ۹ کشور از ایران ضعیف‌تر است که از جمله می توان به بنگلادش، سریلانکا، سودان جنوبی، اتیوپی، سومالی، سوریه، عراق و پاکستان اشاره کرد.

افغانستان در حال حاضر در رتبه آخر است و تنها ۲۳ کشور به اتباع این کشور اجازه ورود بدون ویزا را می‌دهند.

گذرنامه آلمانی قوی‌ترین در جهان است و ۱۵۸ کشور جهان به دارندگان آن اجازه ورود بدون ویزا می‌دهند و یا در بدو ورود ویزا صادر می‌کنند.

آمریکا در رتبه سوم قرار است و دارندگان گذرنامه آمریکایی می‌توانند به ۱۵۶ کشور بدون ویزا سفر کنند. به همراه آمریکا، بریتانیا، فرانسه، نروژ، دانمارک و اسپانیان نیز در رتبه سوم قرار دارند.

شاخص گذرنامه سالانه توسط شرکت مشاوره مالی آرتون کپیتال اندازه‌گیری می‌شود و گذرنامه ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد، و شش قلمرو سرزمینی را درجه‌بندی می‌کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG