لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۷

پرزیدنت ترامپ برای محدودیت ویزا به دیوانعالی شکایت نمی کند؛ شاید فرمان اجرایی جدید صادر کند


آقای ترامپ روز جمعه در کنفرانس خبری با نخست وزیر ژاپن
آقای ترامپ روز جمعه در کنفرانس خبری با نخست وزیر ژاپن

پرزیدنت دونالد ترامپ جمعه عصر در جمع خبرنگاران گفت که امکان دارد او فرمان اجرایی جدیدی برای محدود کردن مسافرت شهروندان برخی از کشورهای خاورمیانه صادر کند. این در حالی است که مقام های رسمی کاخ سفید می گویند دولت آقای ترامپ قصدی برای اقدام حقوقی جهت تجدیدنظر درباره فرمان فعلی آقای ترامپ در دیوانعالی ایالات متحده آمریکا ندارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در حال حاضر فرمان اجرایی اصلی آقای ترامپ از سوی یک قاضی فدرال و یک دادگاه تجدیدنظر تعلیق شده است و اگر آقای ترامپ بخواهد آن را بازگرداند باید به دیوانعالی آمریکا شکایت ببرد که برخ تحلیلگران می گویند این شانسی برای برگرداند حکم برای دولت نخواهد داشت. چون در حال حاضر چهار قاضی نزدیک به جمهوریخواهان و چهارقاضی دیوانعالی نزدیک به دموکراتها هستند، در نهایت رای برابر آنها، موجب خواهد شد که رای دادگاه تجدیدنظر ملاک قرار بگیرد، که باز علیه فرمان اجرایی آقای ترامپ است.

آقای ترامپ در روز جمعه ۸ بهمن در فرمانی به طور موقت صدور هرگونه ویزا برای شهروندان هفت کشور ایران، سوریه، عراق، لیبی، یمن، سودان و سومالی به مدت ۹۰ روز تعلیق کرد .

یک هفته بعد، جمعه ۱۵ بهمن قاضی فدرال جیمز روبارت در شهر سیاتل واشنگتن به شکایت وکلای ایالت رسیدگی کرد که مدعی بودند فرمان اجرایی موجب ضرر به ایالت واشنگتن می شود. ایالت مینه سوتا نیز به این شکایت پیوسته و ادعای مشابهی مطرح کرده است.

با رای این قاضی فرمان اجرایی ترامپ را لغو شد و به این ترتیب همه محدودیت های فرمان اجرایی برداشته شد. این اقدام، واکنش دولت ترامپ را در پی داشت.

با شکایت دادگستری دولت ترامپ، دادگاه تجدیدنظر سانفرانسیسکو بررسی را انجام داد و روز پنجشنبه ۲۱ بهمن تشخیص داد که رای قاضی روبارت درست بوده و این رای به معنی ادامه تعلیق فرمان اجرایی ترامپ است.

فرمان اجرایی جدید

روز پنجشنبه آقای ترامپ در واکنش به رای دادگاه تجدیدنظر در توئیتر خود نوشته بود «در دادگاه می بینم تان» و برخی این را تعبیر به احتمال شکایت دولت و بردن پرونده به دیوانعالی کردند اما اکنون از کاخ سفید پیام های دیگری می رسد.

روز جمعه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در حاشیه نشست خبری با نخست وزیر ژاپن گفت قصد اجرای اقدام امنیتی دیگری در هفته آینده دارد. وی گفت: «هر کاری که لازم باشد برای امنیت کشورمان می‌کنیم. خیلی برای بالا بردن امنیت کشورمان در هفته آینده اقدام می‌کنیم.

آقای ترامپ جمعه شب نیز در پایگاه ایر فورس وان، پیش از مسافرت به محل استراحتگاه شخصی در فلوریدا نیز به خبرنگاران گفت، متاسفانه وضعیت فعلی کمی وقت گیر است اما ما این نبرد را می بریم. ما گزینه های زیادی داریم از جمله می توانیم یک فرمان اجرایی جدید صادر کنیم.

رئیس جمهوری آمریکا افزود، ما برای دلایل امنیتی، باید سریع اقدام کنیم.

«فرمان اجرایی» که از سوی رئیس جمهوری آمریکا صادر می شود، قابلیت اجرایی برای نهادهای فدرال آمریکا دارد و برای آن، او نیاز به اخذ مجوز و مصوبه از کنگره یا مجلس نمایندگان ندارد.

معمولا روسای جمهوری جدید در صد روز اول، از این اختیار برای کنار گذاشتن فرمان های رئیس جمهوری قبلی استفاده می کنند.

دو فرمان اجرایی آقای ترامپ برای لغو ویزای شهروندان هفت کشور و همچنین تعلیق پذیرش پناهجویان، با واکنش هایی در آمریکا مواجه شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG