لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۰

چرا این هفت کشور لغو ویزا شدند و نام عربستان در آن نیست


مامور مرزی در فرودگاه آتلانتا مدارک ورود یک خارجی را بررسی می کند
مامور مرزی در فرودگاه آتلانتا مدارک ورود یک خارجی را بررسی می کند

بعد از صدور فرمان تعلیق ورود پناهجویان و لغو ویزای شهروندان هفت کشور خاورمیانه به ایران، دولت ترامپ از اقدام خود دفاع می کند. در مقابل برخی می پرسند چرا نام کشورهایی مثل عربستان سعودی در میان کشورهای ممنوعه نیست.

روز یکشنبه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با صدور بیانیه‌ای از اقدام خود دفاع کرد. آقای ترامپ گفته است تعیین نام این هفت کشور توسط دولت قبلی آمریکا انجام شده است.

وی با اشاره به دستور اجرایی باراک اوباما گفت براساس تصمیم دولت قبلی، هفت کشور ایران، سوریه، عراق، لیبی، یمن، سودان و سومالی در فعالیت های تروریستی نقش دارند یا از تروریست ها حمایت می کنند.

ایران بارها از سوی آمریکا به حمایت از گروه های تروریستی از جمله حزب الله لبنان، شیعیان یمن و بحرین متهم شده و در دو سال اخیر چند کشتی حامل اسلحه برای این گروه ها در دریاهای آزاد بازداشت شده اند. ایران هر گونه نقش داشتن در حمایت از این گروه ها را رد کرده اما گاهی برخی مقام های حکومت از جمله نهادهایی مثل سپاه بر نقش و حمایت از این گروه ها تاکید داشته اند.

چرا نام عربستان نیست؟

این نقشه در فضای مجازی بارها منتشر شده و خیلی از کاربران می پرسند چرا در حالیکه هیچکدام از این هفت کشور در حمله تروریستی یازده سپتامبر ۲۰۰۱ نقش نداشتند،‌ ویزای شهروندان شان لغو شده اما با اینکه خیلی از عوامل آن حملات از عربستان بودند، اکنون نام این کشور در این لیست نیست.

هفت کشوری که ویزای شهروندان آنها برای آمریکا لغو شده است.
هفت کشوری که ویزای شهروندان آنها برای آمریکا لغو شده است.

یک کارشناس نزدیک به دولت ترامپ به تلویزیون فاکس می گوید که دولت عربستان در ارایه اطلاعات با نهادهای اطلاعاتی آمریکا همکاری دارد. آمریکا در عربستان سفارت دارد و اگر درباره یک متقاضی ویزا سوالاتی داشته باشد، این کشور پاسخ لازم را می دهد. مساله ای در مورد ایران،‌ سوریه و دیگر کشورهای هفت گانه نیست.

ایران و آمریکا رابطه دیپلماتیک ندارند و در حال حاضر متقاضیان دریافت ویزا با سفر به کشورهای همسایه ایران مثل ترکیه، ارمنستان و امارات، در سفارت آمریکا در این کشورها مورد مصاحبه قرار می گیرند.
به گفته این کارشناس،‌ در حال حاضر هیچ اراده ای در هفت کشور ممنوع شده برای دادن اطلاعات درباره متقاضیان به آمریکا وجود ندارد.

در فرمان های اجرایی صادره توسط آقای ترامپ در روز جمعه با عنوان «حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی»‌،‌ ورود پناهجویان به آمریکا برای چهار ماه به حالت تعلیق در آمد.

همچنین به طور موقت صدور هرگونه ویزا برای شهروندان هفت کشور ایران، سوریه، عراق، لیبی، یمن، سودان و سومالی به مدت ۹۰ روز تعلیق شده است.

در دو روز گذشته اجرای فرمان اجرایی مهاجرت موجب اعتراض هایی در فرودگاه های شهرهای بزرگ آمریکا شده است. در برخی از این شهرها مثل ویرجینیا، فرمانداران در جمع معترضان حاضر شدند و تاکنون چند قاضی فدرال به طور موقت بخشی از فرمان اجرایی ترامپ را لغو کردند.

برخی سناتورها و قانونگذاران جمهوریخواه نیز به فرمان اجرایی ترامپ اعتراض کرده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG