لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۶

پرزیدنت ترامپ: فرمان جدید مهاجرتی را بزودی صادر خواهم کرد


آقای ترامپ در جمع هواداران در فلوریدا
آقای ترامپ در جمع هواداران در فلوریدا

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا می گوید قصد دارد فرمان جدیدی برای محدودیت ویزا صادر کند.

به گزارش رویترز، دونالد ترامپ شنبه در جمع چند هزار نفر از هوادارانش در فرودگاه شهر ملبورن در ایالت فلوریدا گفت فرمان جدید در راه است... فرمان جدید مهاجرتی را بزودی صادر خواهم کرد.

سخنان آقای ترامپ دو روز بعد از آن ابراز شد که دولت اعلام کرد برای تجدیدنظر خواهی لغو فرمان رئیس جمهوری آمریکا در محاکم قضایی اقدام نخواهد کرد.

اگر این فرمان اجرایی توسط پرزیدنت ترامپ صادر شود، دومین فرمان اجرایی به منظور ایجاد محدودیت برای سفر به آمریکا برای شهروندان برخی کشورها خواهد بود.

وال استریت جورنال گزارش داده فرمان اجرایی جدید همچنان محدودیت ویزا برای شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان از جمله ایران را شامل خواهد شد.

تلاش دولت ترامپ برای صدور فرمان جدید، بعد از ممانعت های قضایی با فرمان اجرایی نخست صورت می گیرد.

آقای ترامپ در روز جمعه ۸ بهمن در فرمانی به طور موقت صدور هرگونه ویزا برای شهروندان هفت کشور ایران، سوریه، عراق، لیبی، یمن، سودان و سومالی به مدت ۹۰ روز تعلیق کرد.

یک هفته بعد، جمعه ۱۵ بهمن قاضی فدرال جیمز روبارت در شهر سیاتل واشنگتن به شکایت وکلای ایالت رسیدگی کرد که مدعی بودند فرمان اجرایی موجب ضرر به ایالت واشنگتن می شود. ایالت مینه سوتا نیز به این شکایت پیوسته و ادعای مشابهی مطرح کرده است.

با رای این قاضی فرمان اجرایی ترامپ را لغو شد و به این ترتیب همه محدودیت های فرمان اجرایی برداشته شد. این اقدام، واکنش دولت ترامپ را در پی داشت.

با شکایت دادگستری دولت ترامپ، دادگاه تجدیدنظر سانفرانسیسکو بررسی را انجام داد و روز پنجشنبه ۲۱ بهمن تشخیص داد که رای قاضی روبارت درست بوده و این رای به معنی ادامه تعلیق فرمان اجرایی ترامپ شد.

آمادگی بیشتر وزارت امنیت داخلی؛ گرین کارتی ها مستثنی هستند

خبرگزاری رویترز شنبه شب به نقل از جان کلی وزیر امنیت داخلی آمریکا گزارش داد نسخه جدید فرمان اجرایی دولت ترامپ برای محدودیت ویزای ورود به آمریکا، شامل حال دارندگان گرین کارت نخواهد شد.

در فرمان اجرایی قبلی هرچند اشاره ای به دارندگان گرین کارت نشده بود اما مشخص نبودن جزئیات اجرای این فرمان موجب شد تا حتی ابتدا مقام های وزارت امنیت داخلی اعلام کنند که محدودیت‌های جدید ورود به آمریکا شامل دارندگان کارت اقامت دائم هم می‌شود

جان کلی وزیر امنیت داخلی که در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ سخن می گفت،‌ درباره جزئیات فرمان جدید ترامپ که به نظر می رسد این هفته از سوی رئیس جمهوری صادر شود،‌ یادآور شد: رئیس جمهوری به فکر صادر کردن یک فرمان اجرایی جدید است که سختگیرانه تر اما قابل درک تر باشد.

آقای کلی افزود: این فرمان هنوز در مرحله بررسی قرار دارد، افرادی که به هنگام صدور فرمان در مسیر سفر به آمریکا هستند یا کارت سبز دارند، را شامل نمی‌شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG