لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۵

نیکی هیلی در موسسه اینترپرایز: ایران باید برای تخلفاتش دوباره تنبیه و تحریم شود


خانم هیلی در این سخنرانی گفت تحقیقات گسترده ای درباره تعهد پایبندی ایران به توافق هسته ای انجام داده است.
خانم هیلی در این سخنرانی گفت تحقیقات گسترده ای درباره تعهد پایبندی ایران به توافق هسته ای انجام داده است.

سفیر آمریکا در سازمان ملل می گوید ضعف های زیاد توافق هسته ای و تخلفات پیاپی جمهوری اسلامی باعث شده که آمریکا به فکر تنبیه و بازگشت تحریم ها علیه ایران باشد.

نیکی هیلی که روز سه شنبه ۱۴ شهریور در موسسه آمریکایی اینترپرایز سخنرانی می کرد، با برشمردن تخلفات کوچک و بزرگ ایران در یکسال اخیر، گفت ایران مثلا در تولید آب سنگین تخلف کرده است. چه تخلف کم و چه زیاد، جمهوری اسلامی ایران باید تنبیه شود و تحریم یک تنبیه مناسب است.

سفیر آمریکا با اشاره به اینکه پرزیدنت ترامپ باید یک ماه دیگر دوباره نظر خود را درباره پایبندی ایران به توافق هسته ای بیان کند، گفت: من با پرزیدنت ترامپ صحبت کردم و نمی توانم پیش بینی کنم رئیس جمهوری آمریکا چه تصمیمی در ماه آینده خواهد گرفت. اما می دانم که رئیس جمهوری امنیت ملی آمریکا و امنیت متحدان مان را در نظر خواهد گرفت.

تازه ترین خبرها را از توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید:

به گفته نیکی هیلی، در صورتی که پرزیدنت ترامپ پایبندی ایران به توافق را تایید نکند، به معنای خروج آمریکا از توافق نیست بلکه پیامی به کنگره است که بتواند ظرف ۶۰ روز تحریم های جدیدی علیه ایران تصویب کند.

اشاره سفیر آمریکا در سازمان ملل، به دو مرحله تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای از سوی دولت ترامپ است. بر اساس قانون، رئیس جمهوری آمریکا هر سه ماه باید به کنگره گزارش دهد که ایران به توافق هسته ای پایبند هست یا خیر.

در دومین تایید این توافق، برخی رسانه های آمریکا گزارش دادند که آقای ترامپ موافق گزارش پایبندی ایران نبود و از تیم سیاست خارجی خود خواسته موارد تخلف ایران را به او گزارش دهند.

تحریم ایران را متعهدتر می کند

سفیر آمریکا در سازمان ملل در بخش دیگری از سخنانش به ابعاد تخلف ایران اشاره کرد و گفت فقط اینکه ایران توافقی را امضا کرده، کافی نیست. بلکه ایران باید کاملا به آن پایبند باشد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران دروغ های زیادی گفت از جمله درباره برنامه اتمی. توافق هسته ای قرار بود به فعالیت هسته ای ایران پایان دهد اما ایران همچنان غنی سازی می کند و بازرسی ها محدود است.

خانم هیلی در این جلسه همچنین به سفر خود به آژانس بین المللی هسته ای در هفته گذشته اشاره کرد و گفت من هرگز از آژانس نخواستم مواضع ما را دنبال کند بلکه از آقای آمانو سوالاتی پرسیدم. اینکه ایران چند سایت دارد، آیا همه آنها تحت بازرسی هستند. به نظرم فرق این دولت با دولت قبلی آمریکا این است که چشم به تخلفات ایران نمی بندیم.

او گفت: در صحبت های مان، آمانو حرف بسیار جالبی زد. کار ارزیابی میزان پایبندی ایران به تعهدات ش در برجام، مانند تصویری ست که از کنار هم گذاشتن اجزای آن درست می کنید. نگاه کردن به تنها یکی از این اجزاء نمی تواند شکل آن تصویر را به طور کامل نشان دهد. این دقیقاّ آن چیزی ست که بسیاری از ناظران برجام آن را فراموش می کنند. این افراد تصور می کنند تا زمانیکه ایران، برای مثال از تعداد تعیین شده سانتریفوژها و میزان غنی سازی عدول نمی کند، به برجام پایبند مانده است. اما،اینطور نیست. این کار به معنی در نظر گرفتن تنها بخشی از تصویر کلی ست، و در نهایت گمراه کننده است."

سفیر آمریکا در سازمان ملل همچنین با طرح سوالی گفت: چرا ما باید جلوی ایران را بگیریم؟ ایران در منطقه بی ثبات سازی می کند و سپاه تهدیدی برای متحدان ما در خاورمیانه است. ما هم قصد خروج از توافق را نداریم اما باید به امنیت ملی خود و متحدانمان هم فکر کنیم.

وی در بخش پرسش و پاسخ در موسسه اینترپرایز گفت: با ایران برخورد نشود، یک کره شمالی دیگر خواهد شد.

از هیلی در اینترپرایز پرسیدند، آیا توافق بر وضع اصلاح طلبان داخل تاثیری داشته، او گفت: نمی دانم. می دانم که ایران به کارهای قبلی ادامه می دهد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل در بخش دیگری هم درباره همراهی متحدان اروپایی در صورت خروج آمریکا از توافق گفت، من فکر می کنم وقایع اخیر در اروپا چشم آنها را بازتر کرده و لازم باشد، دقیق تر تصمیم می گیرند.

وی در پایان تاکید کرد، ما نباید آنچه اروپایی ها می خواهند را انجام دهیم بلکه ما به امنیت خودمان و متحدانمان باید فکر کنیم.

ویدئوی کامل سخنان نیکی هیلی در موسسه آمریکایی اینترپرایز درباره ایران

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif


مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG