لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۵

تهدید روحانی به خروج از برجام همزمان با بدبینی آمریکا به پایبندی ایران


سخنرانی حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در مجلس شورای اسلامی
سخنرانی حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در مجلس شورای اسلامی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، اعلام کرد که کشورش به توافق هسته ای پایبند خواهند ماند، اما اگر تحریمهای آمریکا ادامه یابد، از آن خارج خواهد شد و برنامه هسته ای خود را از سر گرفته و بیش از گذشته پیش خواهد برد.

سخنان حسن روحانی که روز سه شنبه ۲۴ مرداد در مجلس شورای اسلامی بیان شد، نشان می دهد که توافق بین المللی با ایران برای محدود کردن برنامه هسته ای آن کشور بار دیگر تبدیل به موضوع مجادله بین آمریکا و جمهوری اسلامی ایران شده است.

در این سو آمریکا معتقد است که ایران روح توافق را نقض کرده است.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا گفت که ایران برنامه موشکهای بالستیک را متوقف نکرده است بنابراین روح توافق نقض شده است.

پرزیدنت ترامپ هم در چند اظهارنظر بر عدم پایبندی ایران تاکید کرده و گفته اگر وضعیت تغییر نکند، سه ماه دیگر اجازه تایید پایبندی ایران به برجام را نخواهد داد.

آمریکا به تازگی قانونی را برای وضع تحریم علیه ایران به خاطر فعالیت های موشکی، حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر تدوین کرد. توافق هسته ای، چنین تحریمهائی را منع نمی کند.

این قانون براساس مصوبه ماه گذشته کنگره آمریکا برای وضع تحریم های جدید علیه ایران به خاطر به اجرا گذاتشته شده است.

از سوی دیگر، ۲۵ شخصیت حقیقی و حقوقی هم پس از آخرین آزمایش موشکی ایران تحریم شدند.

اکنون رئیس جمهوری ایران تهدید به خروج از توافق کرده است. این در حالیست که براساس توافق هسته ای، طرفین گفته اند تحریم در زمینه فعالیت های هسته ای ایران اعمال نخواهند کرد؛ ضمن اینکه در قطعنامه شورای امنیت که توافق را تایید کرده هم از ایران خواسته شده فعالیتهای موشکی خود را متوقف کند.

حسین بنایی، استادیار در دانشگاه ایندیانا معتقدست که اجرای این توافق همیشه دشوار خواهد بود و اظهارنظر رئیس جمهوری ایران را پوششی بر ضعف ایران میداند .

آقای بنایی گفت: «این واکنش ایران به این دلیل ست که از حرفهایی که هر روز در محافل امنیت ملی نزدیک به کاخ سفید زده میشود، احساس عدم امنیت میکند.»

در شش ماه نخست ریاست جمهوری، پرزیدنت ترامپطبق قانون کنگره دو بار در مورد تبعیت ایران از توافق به کنگره گزارش داد و هر دوبار آن را تایید کرد. اما بار آخر گفت که این کار را با اکراه کرده و شاید بار دیگر پایبندی ایران را تایید نکند.

اکنون نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل مأموریت دارد به وین رفته و با مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی به بررسی جزئیات توافق بپردازد.

نتیجه سفر خانم هیلی تأثیر بسزایی در تصمیم رئیس جمهوری آمریکا خواهد داشت. دو بار گذشته، او با اصرار وزیر خارجه، وزیر دفاع و مشاور امنیت ملی خود درباره پایبندی ایران به توافق نظر مثبت داده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG