لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۳

نماینده آمریکا در سازمان ملل: ایران نمی‌تواند جهان را به گروگان بگیرد


نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد - آرشیو
نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد - آرشیو

ساعاتی پس از اظهارات رئیس جمهوری ایران که تهدید کرد اگر واشنگتن تحریم‌های جدیدی علیه تهران اعمال کند توافق هسته‌ای را ترک خواهد کرد، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفت ایران نمی‌تواند جهان را به گروگان بگیرد.

حسن روحانی صبح سه شنبه در سخنانی در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد ایران به توافق هسته‌ای وین پایبند خواهد ماند، اما اگر تحریم‌های آمریکا ادامه یابد از آن توافق خارج خواهد شد و برنامه اتمی خود را از سر خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نیکی هیلی ساعاتی بعد ضمن تاکید بر اهمیت برجام گفت «ایران نمی‌تواند اجازه داشته باشد از توافق هسته‌ای برای به گروگان گرفتن جهان استفاده کند.» اظهاراتی که ظاهرا واکنش به تهدید روحانی است.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد همچنین گفت، جمهوری اسلامی ایران «به دلیل پرتاب‌های موشکی، حمایت از تروریسم، نادیده گرفتن حقوق بشر، و نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد، باید مسئول شناخته شود.»

رئیس جمهوری ایالات متحده که نارضایتی خود را از برجام پنهان نکرده، گفته است توسعه برنامه موشکی و فعالیت‌های بی ثبات کننده ایران در خاور میانه در تناقض با برجام است و در گزارش سوم دولت، پایبندی تهران به برجام تایید نخواهد شد.

خبرگزاری رویترز هفته گذشته از قول یک مقام دولت ایالات متحده گزارش داده بود که نیکی هیلی قرار است به زودی برای رایزنی با مقام‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران، به پایتخت اتریش سفر کند.

این خبرگزاری در گزارش اختصاصی خود از قول این مقام آمریکایی که هویت او را فاش نکرده است گفت، سفر خانم هیلی به وین در ماه جاری میلادی بخشی از تلاش واشنگتن برای بازبینی پایبندی ایران به توافق جامع اتمی ۲۰۱۵ است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG