لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۲

واکنش اعضای کنگره آمریکا به «تایید تعهد ایران به برجام»؛ سخت‌گیری‌ها بیشتر شود


از راست تیم کین (دموکرات)، تام کاتن، اد رویس و باب کورکر (همگی جمهوریخواه)
از راست تیم کین (دموکرات)، تام کاتن، اد رویس و باب کورکر (همگی جمهوریخواه)

نمایندگان جمهوریخواه کنگره آمریکا شامل سنا و مجلس نمایندگان در واکنش به تایید پایبندی ایران به برجام از سوی دولت آمریکا، بار دیگر خواستار سخت گیری دولت پرزیدنت ترامپ و مقابله با رفتارهای تخریبی ایران در منطقه و حمایتش از تروریسم شدند.

اد رویس، رئیس جمهوریخواه کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه با اشاره به گزارشاتی مانند یافته های نهادهای اطلاعاتی آلمان، که ایران به برجام کاملا پایبند نبوده، آنرا نمونه ای واضح از نقض توافق اتمی دانست.

او در این بیانیه از اخطاری که دولت پرزیدنت ترامپ به ایران داده است، استقبال کرد و از دولت خواست که فشار بر ایران برای اجرای محتوایی و روح برجام را ادامه دهد.

سناتور باب کورکر،​ رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس سنا آمریکا نیز روز سه شنبه ۲۸ تیر در بیانیه ای نوشت که تایید دوباره پایبندی ایران به برجام توسط دولت پرزیدنت ترامپ، به همراه تحریمهای جدید، حاکی از تقابل موثر و استراتژیک دولت آمریکا با ایران دارد.

او افزود یکی از راههای مقابله مفید با اموری که در برجام نیامده، به قانون در آمدن هرچه سریعتر طرح مقابله با اقدامات بی ثبات کننده ایران در منطقه است.

طرحی برای تحریم ایران به خاطر فعالیت های موشکی، حمایت از گروه های تروریستی و نقض حقوق بشر به ابتکار سناتور کورکر سه ماه پیش ارائه شد و با اکثریت آرای سنا تصویب شده و نیاز به تصویب در مجلس نمایندگان و امضای رئیس جمهوری دارد تا به قانون تبدیل شود.

سناتور تام کاتن جمهوریخواه عضو کمیته های نیروهای مسلح و اطلاعات مجلس سنا در گفتگوی با رادیو محلی در ایالت آرکانزاس به عنوان یکی از نمایندگان این ایالت در سنا، برجام را به علت اینکه دوره اجرای آن به یک چشم به هم زدن پایان می یابد و نتوانسته بر روی رفتارهای برهم زننده ایران در منطقه کنترلی اعمال کند، توافق بدی دانسته است.

وی از دولت پرزیدنت ترامپ که هم اکنون در حال بررسی سیاست خود در قبال ایران است، خواست که هرچه زودتر به تصمیم گیری برسد.

او گفت: «زمان بررسی سیاست در قبال ایران در حال اتمام است و زمان تصمیم گیری فرا رسیده؛ اجرای برجام آمریکا را امن تر نخواهد کرد.»

سناتور کاتن همچنین در بیاینه ای، مخالف خود را با تایید وزارت خارجه آمریکا که دو روز پیش توسط وزارت خارجه صادر شد، اعلام کرد.

برخلاف این اعضای کنگره، سناتور تیم کین دموکرات عضو کمیته روابط خارجی مجلس سنا، در بیانیه ای از تایید مجدد دولت پرزیدنت ترامپ استقبال کرد و افزود که در صورتی که دولت تصمیم به نقض آن بگیرد، نه تنها منجر به انزوای واشنگتن از دیگر همپیمانان امضا کننده برجام می شود، بلکه ایران را در مسیر دستیابی به تسلیحات اتمی هدایت می کند. اما به هرحال باید به رفتارهای برهم زننده ایران پاسخ محکم داد.

همچنین، «جو سیرینسیونه» رئیس اندیشکده پلوشر که از حامیان برجام بوده، در حساب توئیتری خود نوشت: ما هر نود روز باید شاهد، تکرار دارماتیک تصمیم دولت پرزیدنت ترامپ در این باره باشیم. مگر اینکه او نابخردانه تصمیم بگیرد که برجام را زیر پا بگذارد و به سمت جنگ برود.

روز دوشنبه، رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در نامه تاییده خود به کنگره اعلام کرد براساس اطلاعاتی که دولت آمریکا دارد، ایران همچنان به تعهدات خود در توافق هسته ای عمل کرده است.

با این حال، او یادآور شد، ایالات متحده برای اجرای دقیق این توافق به ایران فشار خواهد آورد و به خاطر بی ثبات سازی خاورمیانه، ایران با تحریم های جدیدی روبرو خواهد شد.

براساس قانون در ایالات متحده، وزارت خارجه آمریکا موظف است هر ۹۰ روز یکبار، کنگره را در جریان اجرای صحیح برجام از سوی ایران بگذارد.

رکس تیلرسون وزیر خارجه پرزیدنت ترامپ در گزارش اول خود گفته بود با وجودیکه توافق بی نقص نیست اما بهترین گزینه برای کنترل فعالیتهای هسته ای آن کشور است؛ از اینرو آمریکا نیز به آن پشت پا نمی زند.

با این حال پرزیدنت ترامپ از وزارت خارجه خواستار بررسی بازنگری برجام شده است.

مقام های دولت ترامپ توافق هسته ای با ایران را توافق بدی می نامند و رئیس جمهوری آمریکا بارها از آن انتقاد کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG