لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۲

دیدگاه: توافق ایران را از سر باز کنید


یادداشتی از جیم هنسن* در وبسایت شبکه خبری فاکس نیوز

پرزیدنت ترامپ با بی میلی به توصیه مشاوران امنیت ملی اش عمل و پایبندی ایران به توافق هسته ای را برای بار دوم تصدیق کرد. این یک اشتباه بود و عاقلانه است که رییس جمهور در اسرع وقت از این توافق معیوب خارج شود.

ایران کشور حامی تروریسم بین المللی اسلامگرا است؛ کشوری که فریاد مرگ بر آمریکا سر داده و محو اسراییل از نقشه جهان را وعده می دهد.

ایرانی ها امکان بازرسی از مراکزی که در آن جا درگیر نقض برجام هستند را نمی دهند. این که ایران فریبکاری می کند جای پرسش ندارد مساله این است که آمریکا چه باید در برابر آن انجام بدهد.

توافق هسته ای باید با یک رشته مشوق هایی جایگزین شود که حاکمان مستبد ایران را به انتخاب میان جاه طلبی هسته ای و بقای اقتصادی و دیپلماتیک کشورشان مجبور کند.

پرزیدنت ترامپ باید برجام را یک معاهده اعلام کند. بر اساس قوانین آمریکا معاهدات بین المللی آمریکا باید مورد تصویب دو سوم اعضای سنا قرار بگیرد. ترامپ باید برجام را برای تصویب به مجلس سنا بفرستد و جزییات دروغ های شرم آور و فریبکاری هایی که برای قبولاندن آن به آمریکا و جهان گفته و انجام شد را منتشر کند تا مبنای رای گیری سنا حقایق باشد. در چنین وضعیتی توافق هسته ای محتوم به مرگی خواهد بود که سزاوار آن است.

پرزیدنت ترامپ در ماه اکتبر وقتی نوبت بعدی تصدیق پایبندی ایران به برجام فرا برسد، نباید با ادامه آن موافقت کند اگر چه ترک زودتر برجام بهتر است. آقای ترامپ این توافق را از سر باز کنید.

*جیم هنسن رییس «گروه مطالعات امنیتی» و از اعضای پیشین نیروهای ویژه نیروی زمینی آمریکا است.
* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG