لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۰

دیدگاه: سه راه محتمل ترامپ در ترک توافق ایران


یادداشتی از ران کمپیاس در جروسلم پست

دولت ترامپ می تواند ضمن خروج از توافق هسته ای ایران و اعلام عدم پایبندی تهران به «روح» برجام توضیح بدهد که علت این تصمیم ادامه آزمایش موشک های بالیستیک، نقض حقوق بشر، مداخلات نظامی در منطقه و حمایت از تروریسم در سراسر جهان است. اصرار بر بازرسی های بیشتر و سرزده از تاسیسات نظامی مشکوک ایران در چارچوب برجام هم ممکن است. برای این مهم آمریکا باید شواهد محکمی از نقض توافق از سوی ایران ارائه بدهد.

ترامپ می تواند با استناد به موارد تخلف ایران در عبور از محدودیت ها در تولید آب سنگین و شمار سانتریفیوژهای مجاز اعلام کند که تهران «متن» برجام را نقض کرده است.

محافظه کاران می گویند این روش معمول رژیم ایران در اعمال فشار تا جای ممکن بوده است. خطر این کار این است که جامعه بین المللی دولت ترامپ را به بهانه جویی متهم کرده و در کنار آژانس بین المللی انرژی اتمی بایستد.

راه دیگر تحریک ایران به ترک برجام است. این کار با تشدید تحریم های غیرهسته ای، هدف گرفتن برنامه موشکی ایران و افزایش حضور نظامی آمریکا در منطقه امکان پذیر است. فشار تندروها در ایران دولت روحانی را به سوی خروج از برجام سوق خواهد داد.

راه سوم عدم ترک توافق هسته ای ولی تغییر آن است. افزایش فشار در این راستا به آمریکا و شرکایش اهرم هایی برای بازگرداندن ایران به میز مذاکره می دهد تا به اشکالات برجام شامل نقض بعضی مفاد پس از پانزده سال رسیدگی شود.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG