لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۶

اعتراض دهها شرکت های فناوری به حکم پرزیدنت ترامپ درباره محدودیت مهاجرتی


پرزیدنت ترامپ به همراه بانوی اول
پرزیدنت ترامپ به همراه بانوی اول

دهها شرکت عمده فناوری در آمریکا، از جمله شرکت های اپل، فیسبوک، گوگل، و مایکروسافت، روز دوشنبه شهادتنامه ای به دادگاه تجدیدنظر حوزه نهم آمریکا ارائه کردند که بنا به آن، فرمان اجرایی رئیس جمهوری، نه تنها بر خلاف قانون اساسی آمریکا است بلکه به منافع اقتصادی آمریکایی ضربه وارد می کند.

۹۷ شرکت این نامه را امضا کرده اند.

قرار است دادگاه استیناف سان فرانسیسکو به رای یک قاضی فدرال درباره لغو فرمان آقای ترامپ در محدودیت ویزای شهروندان هشت کشور نظر بدهد.

آقای ترامپ در روز جمعه ۸ بهمن در فرمانی اعلام کرد به طور موقت صدور هرگونه ویزا برای شهروندان هفت کشور ایران، سوریه، عراق، لیبی، یمن، سودان و سومالی به مدت ۹۰ روز تعلیق شده است. مقام های دولت ترامپ می گویند این محدودیت موقتی است و بعد از تصویب قوانینی برای بررسی بیشتر افرادی که از این کشور وارد آمریکا می شوند، این محدودیت موقت برداشته می شود.

یک هفته بعد، جمعه ۱۵ بهمن یک قاضی فدرال در ایالت واشنگتن در رایی، فرمان اجرایی ترامپ را لغو کرد و به این ترتیب همه محدودیت های فرمان اجرایی برداشته شد. این اقدام، واکنش دولت ترامپ را در پی داشت.

دادگاه تجدیدنظر تا روز دوشنبه به دولت برای ارایه مستندات فرصت داده بود. قرار است دادگاه تجدیدنظر سانفرانسیسکو بعد از استماع دفاعیات دولت، نظر خود را درباره رای قاضی فدرال بدهد.

در بخشی از نامه این شرکت های بزرگ آمریکایی، آمده است که مهاجران و فرزندان شان بی از نیمی از ۵۰۰ شرکت بزرگ آمریکا را تاسیس کرده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG