لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۴

دادگاه فدرال، تقاضای وزارت دادگستری برای اجرای اضطراری فرمان ترامپ را رد کرد


قاضی فدرال دادگاه تجدید نظر حوزه نهم آمریکا با تقاضای وزارت دادگستری آمریکا مبنی بر تجدیدنظر «اضطراری» برای اعمال موقت فرمان اجرایی رئیس جمهوری آمریکا، مخالفت کرد.

وزارت دادگستری آمریکا اواخر روز شنبه ۱۶ بهمن با تقاضای تجدیدنظر خود، خواستار برگرداندن فرمان اجرایی دونالد ترامپ در منع ورود پناهندگان و صدور موقت ویزا برای شهروندان هفت کشور شد.

به دنبال حکم روز جمعه از سوی جیمز روبارت، قاضی دادگاه فدرال آمریکا، که فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ را لغو کرده، وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده حکم این قاضی را به دادگاه تجدید نظر خواهد برد و فرمان آقای ترامپ را دوباره به اجرا خواهد گذاشت.

با این حال، وزارت دادگستری از یک دادگاه تقاضا کرد که به عنوان یک تصمیم اضطراری رای به اجرای موقت فرمان رئیس جمهوری آمریکا بدهد، که این تقاضا رد شد.

تقاضای تجدیدنظر حکم قاضی فدرال، به یک هیأت متشکل از سه قاضی فدرال دادگاه تجدیدنظر فرستاده خواهد شد که می توانند در هر زمان، فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ را دوباره به اجرا گذاشته یا از اجرای آن جلوگیری کنند.

دونالد ترامپ روز جمعه و پس از صدور حکم دادگاه قاضی فدرال، در پیامی توئیتری این قاضی را سرزنش کرد و گفت «عقیده این به اصطلاح قاضی که اجرای قانون را از کشورما صلب کرده، مضحک است و لغو خواهد شد.»

برخی از منتقدان بر این عقیده اند که حمله لفظی پرزیدنت ترامپ به قاضی جیمز روبارت که فرمان او را لغو کرده، صلاحیت قوه قضائیه را که به عنوان سازمانی مستقل وظیفه نظارت بر قدرت کاخ سفید و کنگره را بر عهده دارد خدشه دار کرده است.

پرزیدنت ترامپ که آخر هفته را در فلوریدا سپری می کند درباره تقاضای دادگستری در تجدیدنظر در حکم قاضی فدرال به خبرنگاران گفت «ما خواهیم برد. به خاطر امنیت کشور هم که شده، ما خواهیم برد.»

به دنبال حکم این قاضی، وزارت خارجه و وزارت امنیت داخلی آمریکا گفتند از این حکم پیروی خواهند کرد و پناهجویان و مسافرانی که ویزای آمریکا در دست دارند می توانند دوشنبه وارد کشور شوند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG