لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۷

فرماندار نیویورک: نوزاد بیمار ایرانی می‌تواند برای معالجه به آمریکا سفر کند


اندرو کیومو فرماندار نیویورک (چپ) - آرشیو
اندرو کیومو فرماندار نیویورک (چپ) - آرشیو

فرماندار نیویورک روز شنبه اعلام کرد نوزاد چهار ماهه ایرانی، که مبتلا به مشکل قلبی است و تحت فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ از ورود به آمریکا برای معالجه منع شده بود، اکنون می تواند تحت وضعیت اضطراری برای درمان وارد آمریکا شود.

قلب نوزاد ایرانی به نام «فاطمه رشاد» به تشخیص پزشکان ایرانی دچار ناهنجاری ساختاری بوده و دو حفره اضافی دارد. صمد تقی‌زاده، دایی او که شهروند آمریکا است و در شهر پورتلند ایالت اورگان زندگی می کند، می گوید حدود یک ماه پیش پزشک های ایرانی به والدین فاطمه گفتند او برای رفع مشکل قلبی اش نیاز به حداقل یک جراحی فوری دارد، در غیر این صورت ممکن جان خود را از دست بدهد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از اندرو کیومو فرماندار نیویورک، مرکز پزشکی «مانت سینای» در منطقه منهتن به والدین فاطمه پیشنهاد داده بود که این جراحی پیچیده را انجام خواهد داد، اما آنها تصمیم گرفتند جراحی را در پورتلند انجام دهند که متخصصان زیادی در بیماری های کودکان دارد و دایی فاطمه نیز در آنجا زندگی می کند.

خانواده فاطمه برای سفر به آمریکا، از سفارت ایالات متحده در دوبی وقت مصاحبه برای دریافت ویزای توریستی گرفته بودند، اما فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ در منع صدور ویزا به شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان، از جمله ایران، منجر به لغو جلسه مصاحبه و بازگشت فاطمه به ایران شد.

به نوشته آسوشیتدپرس، اندرو کیومو، فرماندار نیویورک، روز شنبه ۶ بهمن، در بیانیه ای خبر از صدور اجازه سفر فاطمه به آمریکا داد. کیومو گفت: «ما امروز خوشبختانه متوجه شدیم که دولت فدرال به فاطمه رشاد و خانواده اش اجازه ورود به آمریکا داده است. ما در همکاری با پروژه بین المللی کمک به پناهجویان، اطمینان حاصل می کنیم که این کودک به خدمات درمانی لازم دسترسی پیدا کند.»

به گفته وکیلی که به راه اندازی پرونده این نوزاد کمک کرده است، قرار است فاطمه تا هفته آینده وارد آمریکا شود و به زودی وارد مراحل درمانی از جمله جراحی خواهد شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG