لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۷

واکنش حسن روحانی به فرمان های اجرایی ترامپ: زمان دیوار کشیدن بین ملتها گذشته است


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در سخنانی تلویحا از فرمان‌های اجرایی دونالد ترامپ، به ویژه در کشیدن دیوار مرزی و خروج از پیمان‌های تجاری بین‌المللی انتقاد کرد.

آقای روحانی روز شنبه نهم بهمن، در کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری در تهران، بدون نام بردن از فرمان اجرایی رئیس جمهوری آمریکا، گفت: «امروز زمانی نیست که بین ملت ها دیوارکشی کرد، اگر بین ملت‌ها دیوار هم باشد، باید برداشت.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا، او با تاکید بر این که امروز نمی توان بین مردمان سرزمین های مختلف فاصله ایجاد کرد، گفت که فناوری ارتباطات فاصله‌ها را کمتر کرده و دیگر کسی نمی‌تواند با جهانی شدن مبارزه کند.

رئیس جمهوری ایران اضافه کرد: «امروز روزی است که از لحاظ تجارت، دنیا به هم نزدیک تر شده و قطع کردن پیمان‌های تجاری دنیا نه خدمتی به اقتصاد و نه به توسعه است و نه خدمتی به تجارت جهانی خواهد بود.»

به نظر می رسد اشاره حسن روحانی به فرمان‌های اجرایی اخیر رئیس جمهوری ایالات متحده در نخستین روزهای آغاز به کار او باشد. آقای ترامپ پس از آغاز رسمی ریاست جمهوری خود با امضای چند فرمان اجرایی، دستور کشیدن دیوار در مرز آمریکا با مکزیک، دستور خروج آمریکا از پیمان ترانس پاسفیک(پیمان تجاری اقیانوس آرام) و دستور اجرایی بررسی سختگیرانه ورود خارجی ها برای ممانعت از ورود تروریست های اسلامی را صادر کرد.

با این حال، از میان این فرمانها، فرمان اجرایی بررسی سختگیرانه تقاضای ورود به آمریکا مستقیما به ایران مربوط می‌شود. پیش از امضای این فرمان اجرایی، گزارش‌هایی از پیش‌نویس این دستور منتشر شده بود که حکایت از جلوگیری از صدور ویزا و ورود اتباع چند کشور از جمله ایران، سوریه، عراق، یمن و سومالی برای مدت زمان مشخص داشت.

در پی امضای دو فرمان «جلوگیری از ورود تروریست های تندروی اسلامی» و «محافظت از ملت در مقابل ورود تروریست ها به آمریکا» گزارش‌های متعددی درباره جلوگیری از ورود ایرانی‌های دارای ویزا به آمریکا منتشر شد.

آژانس‌های مسافرتی جامعۀ ايرانيان آمريکايی‌تبار در محلۀ «وست‌وود» لس‌آنجلس نیز روز جمعه اعلام کردند که برنامۀ پرزیدنت ترامپ در تعليق صدور ويزای آمریکا برای شهروندان چند کشور خاورميانه و شمال آفريقا، از جمله ايران، به کسب و کارشان آسيب رسانده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG