لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۷

مقام سازمان ملل خواستار تحقیقات «مستقل و بی‌طرف» درباره حوادث ایران شد


زید رعد الحسین کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد - آرشیو
زید رعد الحسین کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد - آرشیو

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز چهارشنبه خواستار خویشتن داری نیروهای امنیتی ایران در برخورد با معترضان، به منظور پرهیز از خشونت بیشتر و احترام به حق تظاهرکنندگان برای بیان آزادانه نظراتشان و برگزاری تجمعات مسالمت آمیز شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در هفتمین روز اعتراض‌های ایران، زید رعد الحسین در بیانیه‌ای با اشاره به این که بیش از ۲۰ نفر کشته و صدها نفر در طول هفته گذشته در سراسر ایران دستگیر شده‌اند، خواستار تحقیقات «جامع، مستقل و بی‌طرفانه» در این ارتباط شد.

وی با تاکید بر این که حق معترضان است صدایشان شنیده شود، گفت «باید تلاش‌هایی هماهنگ از سوی مسئولان ایران، برای اطمینان از آن که نیروهای امنیتی در صورتی که واقعا ضروری باشد و به طرز متناسب و کاملا مطابق با قوانین بین المللی واکنش نشان دهند، انجام شود.»

آتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نیز روز چهارشنبه از جان باختن برخی در جریان ناآرامی های اخیر ایران ابراز نگرانی کرد و از دو طرف خواست از دامن زدن به خشونت‌های بیشتر خودداری کنند.

روز شمار اعتراض‌های گسترده در ایران

شش روز اعترا‌ض‌ گسترده در ایران با خشونت نیروهای پلیس روبرو شده و تا کنون بیش از ۲۰ کشته برجای گذاشته است.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

بیشتر بخوانید: گزارش لحظه به لحظه اعتراض‌های گسترده در ایران را در این صفحه ویژه بخوانید

مقام های ایران اختلاف در اینترنت و شبکه های اجتماعی ایجاد کرده اند، موضوعی که با انتقاد شدید دولت آمریکا روبرو شده است.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

همچنین رهبران دیگر کشورهای جهان، به اعتراض گسترده در ایران واکنش نشان دادند.

بیشتر بخوانید:

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

یکی از فیلم های تجمع روز دوم | ۸ دی

یکی از فیلم های تجمع روز سوم| ۹ دی

یکی از فیلم های تجمع روز چهارم | ۱۰ دی

یکی از فیلم های تجمع روز پنجم| ۱۱ دی

یکی از فیلم های تجمع روز ششم| ۱۲ دی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG