لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۹

پرونده اسیدپاشی‌های اصفهان بدون دستگیری متهم مختومه شد


یکی از قربانیان اسیدپاشی اصفهان
یکی از قربانیان اسیدپاشی اصفهان

با گذشت نزدیک به چهار سال از واقعه اسیدپاشی روی صورت چهار زن و دختر در اصفهان، وکیل مدافع قربانیان اسیدپاشی از مختومه شدن پرونده خبر داد.

به نوشته خبرگزاری ایسنا، حسن عباس علیزاده چهارشنبه ۲۷ تیر گفت که موکلانش در این پرونده خواستار دریافت دیه شده بودند که با پیدا نشدن متهم، این دیه از «صندوق دیه بیت المال» پرداخت شد.

به گفت این وکیل دادگستری، در صورت پیدا شدن متهم یا متهمان پرونده اسیدپاشی، رسیدگی قضایی صورت خواهد گرفت.

اعلام مختومه شدن پرونده این اسیدپاشی بدون دستگیری متهم در حالی است که گمانه‌زنی‌هایی درباره قربانی شدن این زنان و دختران به دلیل مسئله حجاب مطرح شده بود.

اواخر مهر ماه سال ۱۳۹۳، جانشین رئیس پلیس ایران تایید کرد که ۴ مورد اسیدپاشی به زنان و دختران رخ داده است. گزارش ها حاکی از آن بود که همه قربانیان پشت فرمان خودرو بوده اند و حجاب آنها نیز کامل نبوده است.

برخی از رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز نسبت به پیدا نشدن متهم پس از ماهها ابراز تردید کرده و نوشته بودند که با وجود دوربین‌های فراوان در خیابان‌ها شناسایی متهم نباید کار سختی باشد.

این اسیدپاشی ها و پیدا نشدن عامل آن، موجب تظاهرات و تجمع صدها نفر در اصفهان و تهران شد که نسبت به حس ناامنی زنان اعتراض داشتند. تجمع کنندگان شعارهایی علیه امر به معروف و نهی از منکر، اسید پاشی و حجاب اجباری سر دادند.

در پی این تجمع ها، برخی از مقام های امنیتی ایران به تندی از معترضان انتقاد کرده و به رسانه‌ها به دلیل پوشش اعتراض‌ها حمله کردند.

تعدادی از شرکت کنندگان در اعتراض‌ها، از جمله مهدیه گلرو و نرگس محمدی، فعالان حقوق بشر، و تعدادی از خبرنگاران و عکاسان حاضر بازداشت شدند.

در پی این حوادث، نماینده آمریکا در سازمان ملل اسیدپاشی به زنان اصفهانی را محکوم کرد و نهادهای بین المللی حقوق بشر نیز خواستار آزادی معترضان بازداشتی، شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG