لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۴

اژه‌ای: انگیزه اسیدپاشی‌های اصفهان شخصی بوده، نه مذهبی


غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران انگیزه اسیدپاشی‌های اخیر در اصفهان را شخصی دانست اما گفت که فرد اسیدپاش هنوز دستگیر نشده است.

اژه‌ای در نشست خبری روز دوشنبه گفت: «در موارد مختلف اسیدپاشی در ایران تاکنون مورد سیاسی یا مذهبی وجود نداشته است.» او اضافه کرد: «در مورد اخیر نیز همه شواهد نشان می‌دهد که کاری که انجام شده خصوصی و شخصی است اما چون تاکنون عوامل این حادثه دستگیر نشده‌اند نمی‌توان در این باره اظهارنظر کرد.»

گزارش‌هایی که از اواسط مهر ماه درباره اسیدپاشی به زنان در اصفهان منتشر شد فضای ملتهبی را در این شهر به وجود آورد. مراجع رسمی اسیدپاشی به صورت ۴ زن را تایید کردند اما شایعات ارتباط اسیدپاشی با موضوع برخورد با بدحجابی را رد کردند.

با وجود اینکه هنوز متهم اصلی اسیدپاشی‌های اصفهان دستگیر نشده است، مسئولان پلیس و دستگاههای قضایی، سازماندهی شده بودن این حملات را رد کردند و این اقدام را شخصی دانستند.

حسین نقوی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز روز یکشنبه ۱۸ آبان، اعلام کرد که هیأت اعزامی این کمیسیون به اصفهان، در گزارش خود تاکید کرده است که اسیدپاشی ناشی از انگیزه شخصی بوده سازمان یافته نبوده است.

در ابن گزارش آمده است: «برآوردها نشان می‌دهد که اقدام به اسیدپاشی ناشی از انگیزه شخصی بوده و به هیچ وجه سازمان یافته و در ارتباط با موضوع بی حجابی و امر به معروف نبوده بلکه یک حادثه جنایی است که در دست بررسی است، اما هنوز عامل جنایت دستگیر نشده است».

در گزارش کمیسیون امنیت ملی مجلس همچنین به نقاط مشترک این حمله‌ها هم اشاره شده از جمله اینکه همه قربانیان اسیدپاشی در ماشین بوده‌اند.

در اعتراض به این اسیدپاشی‌ها تجمعاتی در تهران و اصفهان برپا شد. از سوی دیگر برخی از مسئولان اخبار منتشر شده درباره اسیدپاشی در برخی از رسانه‌ها را همراه با بزرگنمایی دانستند و به عملکرد این رسانه‌ها به شدت انتقاد کردند.

XS
SM
MD
LG