لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۱

شکایت از مقام دولت روحانی برای پیوند زدن اسید پاشی با امر به معروف


خبرگزاری نيمه رسمی فارس می گوید پنجاه نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، در نامه ای به علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، از محمد خباز، معاون تقنینی معاونت پارلمانی ریاست جمهوری، شکایت کردند.

علت شکایت آنها اظهارات آقای خباز در مورد اسید پاشی به صورت زنان در اصفهان و طرح موسوم به «حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر» است که دولت حسن روحانی با کلیات آن مخالفت کرده است.

به گفته این نماینده ها، آقای خباز در سخنان خود در رد یک ماده از طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، اسیدپاشی ها در اصفهان را با امر به معروف و نهی از منکر پیوند زده است.

بر اساس گزارش ها و منابع مختلف، قربانیان اسید پاشی های اخیر در اصفهان زنان جوان و کم حجاب بوده اند. اسید پاشی ها باعث اعتراضات عمومی در تهران و اصفهان علیه اسید پاشی، طرح امر به معروف و نهی از منکر مجلس، حجاب اجباری شد.

نمایندگان مجلس از علی لاریجانی خواسته اند که درباره سخنان محمد خباز «اقدام لازم» را، که مشخص نکرده اند چيست، انجام دهد.

رسانه های محافظه کار، نمایندگان موسوم به اصولگرا و قوه قضاییه اصرار دارند که اسیدپاشی ها در اصفهان ارتباطی با حامیان تندرو حکومت و برخورد با «بد حجابی» ندارد.

نمایندگان مخالف اصلاح طلبان در مجلس شورای اسلامی، در حال بررسی و تایید طرحی هستند که به افراد تندرو اجازه می دهد از جمله با افرادی که پوشش آنها مطلوب تعاريف رسمی نیست، تحت عنوان امر به معروف و نهی از منکر، در خیابان ها و دیگر اماکن هشدار بدهند.

مخالفان این طرح هشدار داده اند که اقدام مجلس شورای اسلامی منجر به درگیری ها و نزاع های خیابانی می شود.

مجلس همچنین در ادامه بررسی این طرح، تصویب کرده است که خودروی شخصی افراد و قسمت های مشاع ساختمان های مسکونی جزء حریم خصوصی نیستند، مصوبه ای که به گفته نمایندگان مخالف خلاف قانون اساسی است.

XS
SM
MD
LG