لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۵

سامانتا پاور: آمریکا اسید پاشی ها در ایران را محکوم می کند


سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد
سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد

سامانتا پاور، نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد، اسید پاشی های صورت گرفته در اصفهان را «حملات غیر انسانی» توصیف کرد.

خانم پاور روز چهارشنبه گفت: «آمریکا کاملا این حملات غیر انسانی علیه زنان در ایران را، که گفته می شود به خاطر نداشتن حجاب بوده، محکوم می کند.»

او در صفحه توییتر خود نوشت ایالات متحده از دولت ایران می خواهد مجرمان را شناسائی و محاکمه کند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل همچنین با اشاره به تظاهرات روز چهارشنبه ایرانیان معترض در تهران و اصفهان به اسیدپاشی ها، نوشت گزارش تظاهرات ۱۰۰۰ نفر از ایرانیان که خواستار اقدام [مقامات] در این باره شده اند، نمایش چمشگیر همبستگی با زنان ایران است.

بنابر گزارشهای رسیده از ایران، تجمع معترضان مقابل ساختمان مجلس در تهران تحت تدابیر امنیتی برگزار شد و با برخورد فیزیکی ماموران پلیس با گروهی از معترضان همراه بود. عده ای هم دستگیر شدند.

اسیدپاشی ها همزمان با انتقاد گسترده امامان جمعه از رواج بد حجابی در جامعه ، طرح قانون امر به معروف و نهی از منکر در مجلس و فعال شدن گروه هایی مانند انصار حزب الله به منظور مقابله با زنان که به گفته آنها بدحجابند صورت گرفته است.

اخیرا دست کم هفت زن در اصفهان هدف حمله اسیدپاشی قرار گرفته اند. بر اساس برخی گزارش ها، این اسیدپاشی ها زنجیره ای و علیه زنان «بدحجاب» بوده است.وزیربهداشت گفته است از ابتدای امسال تا کنون ۹ نفر مورد حمله اسیدپاشی قرارگرفته اند که چهار نفرشان مرد بوده اند.

XS
SM
MD
LG