لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۵

انتقاد کمپین بین‌المللی حقوق بشر از «خشونت علیه زنان» در ایران


انتقاد کمپین حقوق بشر از «خشونت علیه زنان» در ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:44 0:00

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران می‌گوید مقامات حکومت ایران فضای مساعدی برای اعمال «خشونت علیه زنان» در جامعه ایجاد کرده‌اند.

در گزارشی که این کمپین روز جمعه و در آستانه ۸ مارس «روز جهانی زن» منتشر کرده، آمده است که طرح‌های مجلس، سیاست‌های حکومت و بیانات عمومی مقامات حکومتی و روحانیون عالی‌رتبه وابسته به حکومت ایران، بر موج خشونت علیه زنان، مانند اسیدپاشی‌های چند ماه پیش به روی زنان جوان در اصفهان، دامن زده است.

این گزارش با عنوان «خشونت خودسرانه: اسیدپاشی‌های ایران و حملۀ حکومت به حقوق زنان» منتشر شده است، و در آن از مقامات ایران خواسته شده است که عاملان اسیدپاشی‌های زنجیره‌ای اصفهان، هر چه زودتر شناسایی و محاکمه شوند.

تصویب طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر در مجلس ایران، اظهارات برخی روحانیون نزدیک به حکومت در اعتراض به آنچه «بدحجابی» زنان خواندند، و نیز فعالیت دوباره گروه‌های تندرویی مثل انصار حزب الله، همزمان شد با اسیدپاشی‌های زنجیره‌ای در اصفهان و حمله به زنان در جهرم و ضرب و جرح آنها با چاقو.

هادی قائمی مسئول کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران به بخش فارسی صدای آمریکا می‌گوید، این کمپین بسیار نگران این است که عدم رسیدگی به پرونده اسید پاشی‌ها، و نیز تصویب طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، امنیت زنان ایرانی را بیش از پیش به خطر اندازد.

با گذشت بیش از پنج ماه از آن حملات، عاملان این اسیدپاشی‌ها شناسایی و مجازات نشده‌اند.

در آخرین اظهار نظر یک مقام قضایی در خصوص این پرونده، حسن رحیمی دادستان اصفهان گفت که گمان می‌رود متهمان متواری شده‌اند؛ با این حال او ابراز امیدواری کرد که متهمان بزودی دستگیر شوند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران در بخش دیگری از گزارش خود نوشته است حکومت ایران در حوزه‌های تحصیل، اشتغال، بهداشت باروری و مشارکت در عرصۀ عمومی طرحهایی را پیاده کرده است که محدود کننده حق زنان در جامعه است.

به گفته آقای قائمی، در ۱۸ ماه گذشته مقامات حکومتی طرحهایی را مطرح کرده اند که هدف آنها تنها تقلیل نقش زن در جامعه به یک همسر و زن خانه داراست.

  • 16x9 Image

    کوروش صحتی

    عمده گزارشهای او در مورد مسائل سیاسی داخلی ایران، حقوق بشر و جنبش های اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG