لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۷

اظهارات متناقض در مورد بازداشت عامل اسیدپاشی به زنان اصفهانی


خبرهای متناقض از دستگیری متهم اسیدپاشی اصفهان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:17 0:00

در حالی که وکیل مدافع سه نفر از قربانیان اسیدپاشی های پاییز گذشته به زنان در اصفهان از شناسایی عامل اصلی این حملات خبر داده، مقامات پلیس اصفهان شناسایی عامل اصلی آن حمله ها را رد کرده اند.

ستار خسروی ، رئیس پلیس آگاهی استان اصفهان روز یکشنبه به خبرگزاری ایرنا گفته است تاکنون مظنونان زیادی در این ارتباط دستگیر شده اند ولی هیچ یک به صراحت به این جرم اعتراف نکردند و شواهد نیز بیانگر این امر نبوده است.

او اظهاراتی که از شناسایی عامل اصلی این حملات خبر داده اند را تکذیب کرده و گفته است پلیس کماکان در حال بررسی جدی پرونده وتلاش برای شناسایی و دستگیری عامل اسیدپاشی است.

پیشترعبدالرضا آقاخانی، فرمانده نيروی انتظامی استان اصفهان نیز خبر بازداشت متهم این پرونده را تکذیب کرده بود.

روز پنج شنبه حسین علیزاده، وکیل سه نفر از قربانیان پرونده اسیدپاشی‌های اصفهان در نشستی خبری با تاکید بر دستگیری یک متهم به اسیدپاشی، اعلام کرده بود که تاکنون دو نفر از موکلانش فرد مظنون را دیده و او را شناسایی کرده‌اند و به ظن قوی او عامل این حملات است.

به گفته آقای علیزاده، این متهم که به سارق سریالی خانه های اصفهان مشهور شده، خشونت علیه زنان را بسیار ماهرانه و با لذت‌ انجام می‌داده و پیشتر نیز جرائم مختلفی علیه زنان انجام داده است.

هشت ماه پیش اسید پاشی به روی زنان جوان اصفهانی، ساکنان این شهر را در بهت فرو برد. با وجود انعکاس گسترده این خبر در رسانه ها و شبکه های اجتماعی تاکنون عامل یا عاملان این حملات رسما از سوی دستگاه قضایی ایران شناسایی، معرفی و به پای میز محاکمه کشیده نشده اند.

ساقی لقایی، فعال حقوق زنان مقیم آمریکا به بخش فارسی صدای آمریکا گفت تعلل در شناسایی و محاکمه عامل یا عاملان اسیدپاشی به روی زنان جوان اصفهانی نشانگر آن است که اراده ای جدی برای رسیدگی به این پرونده در میان مسولان قضایی ایران وجود ندارد وحتی اراده ای در کار است تا این پرونده به سرانجام نرسد.

به گفته خانم لقایی، درحالی که رسیدگی به پرونده های مختلف امنیتی و سیاسی در ایران با سرعت انجام می شود، رسیدگی به پرونده اسیدپاشی چنین به درازا کشیده و دچار ابهام شده است.

پرونده مشهور اسیدپاشی پاییز گذشته به زنان جوان اصفهانی از جمله پرونده های پرسر و صدای سال های اخیر ایران است.

در اعتراض به این اسیدپاشی ها مردم اصفهان تجمع گسترده ای در این شهر بپا کردند وگروهی از معترضان نیز در مقابل مجلس شورای اسلامی دست به تجمع زدند.

مهدیه گلرو، فعال حقوق زنان در پی شرکت در تجمع مقابل مجلس بازداشت و مدتی را در زندان بود. یکی از اتهامات نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر نیز که روز ۱۵ اردیبهشت بازداشت و برای تحمل شش سال زندان روانه زندان شد، شرکت در تجمع اعتراض به اسیدپاشی روی زنان اصفهانی اعلام شد.

  • 16x9 Image

    کوروش صحتی

    عمده گزارشهای او در مورد مسائل سیاسی داخلی ایران، حقوق بشر و جنبش های اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG