لینکهای قابل دسترسی

یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۹

دفاع آیت الله خامنه‌ای از برنامه موشکی ایران به‌رغم مخالفت غرب


در حالیکه رهبران کشورهای اروپایی تمایل خود برای مذاکره و فشار بر ایران برای توقف برنامه موشکی را در هفته های اخیر بیان کرده اند، رهبر جمهوری اسلامی ایران در تازه ترین موضع گیری خود ضمن دفاع از برنامه موشکی ایران، گفت که امکانات و قدرت دفاعی کشور قابل مذاکره و چانه‌زنی نیست.

آیت الله علی خامنه ای روز چهارشنبه ۳ آبان در مراسمی در دانشگاه افسری ارتش در این باره سخنرانی کرد.

اظهارنظر رهبر جمهوری اسلامی ایران در حالی بیان شد که در هفته های اخیر، مقام های آمریکا و برخی کشورهای غربی از برنامه موشکی ایران انتقاد کردند.

ایالات متحده آمریکا می گوید ایران به روح برجام متعهد نیست. آمریکا می گوید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از گروه های تروریستی در خاورمیانه از جمله حزب الله لبنان برای بی ثبات سازی در خاورمیانه حمایت مالی و تسلیحاتی می کند. همچنین ایران برنامه موشکی خود را ادامه می دهد که در قطعنامه شورای امنیت صریحا ایران از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. نقض حقوق بشر از دیگر انتقادات آمریکا به ایران است.

براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که بعد از توافق هسته ای سال ۱۳۹۴ تصویب شد، ایران از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شد.

ایران از زمان این قطعنامه چند آزمایش موشکی انجام داده است.

هرچند شرکای اروپایی آمریکا مخالف خروج از برجام هستند اما این دو کشور ابراز تمایل کرده اند که موافق مذاکره با ایران برای محدودیت برنامه موشکی ایران هستند.

رئیس جمهوری ایالات متحده بعد از ظهر جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ استراتژی جدید واشنگتن در برابر ایران را اعلام کرد و با بیان این که نمی‌تواند پایبندی تهران به توافق اتمی دو سال پیش با قدرت‌های جهانی را تایید کند، از استراتژی جدید علیه ایران خبر داد و گفت این استراتژی با اعمال تحریم‌های سنگین علیه سپاه پاسداران ایران آغاز می‌شود.

با اعلام عدم پایبندی ایران به توافق هسته ای از سوی پرزیدنت ترامپ، بنا به قانون، کنگره دو ماه فرصت دارد که تصمیم بگیرد که تحریم های هسته ای ایران را باز گرداند و یا قانونی برای تشدید نظارت بر برجام و فشار بر ایران تصویب کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG