لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۱

سفر تیلرسون به ریاض؛ وزیر خارجه آمریکا در شورای هماهنگی عراق و عربستان شرکت کرد


رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، که به عربستان سعودی سفر کرده است، روز یکشنبه ۳۰ مهر در جهت کمک به بهبود روابط میان عربستان سعودی و عراق در نخستین جلسه شورای جدید هماهنگی دو کشور در شهر ریاض شرکت کرد.

آقای تیلرسون در این نشست به ملک سلمان، پادشاه سعودی، و حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق، پیوست و بر اهمیت نقش شورای جدید تاکید کرد.

او گفت: «رابطۀ ایالات متحده و عربستان سعودی همچنان محکم است، همانگونه که رابطۀ ایالات متحده و عراق قوی است. رابطۀ خود شما بین قلمرو سلطنتی و عراق برای تقویت امنیت و کامیابی جمعی ما حیاتی است. ایالات متحده از تقویت همکاری بین عربستان سعودی و عراق از طریق ستون‌های اصلی شورای هماهنگی حمایت می‌کند.»

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: ما از این دلگرم شده‌ایم که می‌بینیم عربستان سعودی و عراق در رابطۀ دوجانبه‌شان پیشرفت‌هایی مهم داشته‌اند که نمونه بارز آن گشایش اخیر گذرگاه در مرز عراق در ماه اوت و ازسرگیری پروازها بین ریاض و بغداد در هفتۀ پیش است.

به گفته آقای تیلرسون این دو رویداد هر دو معرف آغاز یک سلسله اقدامات حتی سودمندتر در جهت بهبود روابط و تقویت همکاری در زمینه‌های گوناگون است.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، آقای تیلرسون در جریان این سفر، پس از عربستان سعودی به قَطر، پاکستان و هندوستان می‌رود و سپس از طریق سوئیس به آمریکا بازمی‌گردد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG