لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۲

مبارزه با افراطگرایی و پیام قاطع آمریکا محور مذاکرات رکس تیلرسون در پاکستان


گفتگوی رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا و هیات همراه با نخست وزیر و دیگر مقام های ارشد دولت پاکستان در اسلام آباد - ۲ آبان ۱۳۹۶
گفتگوی رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا و هیات همراه با نخست وزیر و دیگر مقام های ارشد دولت پاکستان در اسلام آباد - ۲ آبان ۱۳۹۶

وزیر خارجه ایالات متحده در بخش دیگری از سفر خارجی خود، روز سه شنبه به پاکستان رفت و انتظار می‌رود در مورد اهمیت مبارزه با افراگرایی و تلاش بیشتر اسلام آباد برای بیرون راندن افراطگرایان از مخفی‌گاه های خود در آن کشور گفت‌وگو کند.

دیدار رکس تیلرسون با مقام‌های ارشد پاکستان یک روز پس از سفر از پیش اعلام نشده او به افغانستان و عراق انجام شده است، که به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پیام قاطع واشنگتن در زمینه مبارزه با تروریسم را به دولت آن کشور ابلاغ می‌کند.

وی روز گذشته در گفت‌وگو با خبرنگاران در افغانستان بر اهمیت همکاری پاکستان در مبارزه با تروریسم تاکید کرد و گفت اسلام آباد باید رویکردی روشن در این زمینه ارائه کند و با روشن کردن موضع خود در مخالفت با افراگرایی، دست به عمل بزند.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی نوشت، شاهد خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان در دیدار با تیلرسون بار دیگر بر تعهد کشورش بر جنگ با تروریسم تاکید کرد و گفت اقدامات انجام شده علیه پیکارجویان اسلامگرای افراطی «نتیجه بخش» بوده است.

پرزیدنت ترامپ، آخر مرداد ماه در تشریح راهبرد جدید کاخ سفید در افغانستان، با بیان این که آمریکا در مورد حضور تروریست‌ها در پاکستان ساکت نمی‌نشیند، گفت وقت آن رسیده است آن کشور تعهد خود را به صلح و نظم ثابت کند.

اعتماد آمریکا به پاکستان، متحد خود در جنوب آسیا، در سال‌های اخیر کاهش یاقته است. واشنگتن اسلام آباد را متهم می‌کند که چشم خود را بر روی فعالیت‌ گروه‌های اسلامگرای افراطی مانند طالبان و شبکه حقانی می‌بندد. اتهامی که پاکستان آن را رد می‌کند.

هدف عمده وزیر خارجه ایالات متحده از این سفرها، تشریح کلیات استراتژی جدید دولت پرزیدنت ترامپ در منطقه است. رکس تیلرسون پس از اقامتی کوتاه در پاکستان، عازم هند شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG