لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۶

وزیر خارجه آمریکا: ارتش میانمار مسئول خشونت علیه مسلمانان روهینگیا است


سخنرانی رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده در مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل در واشنگتن - ۲۶ مهر ۱۳۹۶
سخنرانی رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده در مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل در واشنگتن - ۲۶ مهر ۱۳۹۶

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه خشونت و قساوت‌هایی که علیه اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار گزارش شده است را محکوم کرد و گفت آنهایی که مسئول هستند پاسخگوی اعمالشان خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رکس تیلرسون در سخنانی در مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل در شهر واشنگتن گفت، «ما واقعا رهبری ارتش (میانمار) را مسئول آنچه اتفاق می‌افتد می‌دانیم.»

وی که قرار است هفته آینده به جنوب آسیا سفر کند، اضافه کرد «آنچه بیشترین اهمیت را برای ما دارد این است که جهان نمی‌تواند بیکار نشسته و تنها نظاره‌گر قساوتی که در آن منطقه گزارش می‌شود باشد.»

وزیر خارجه ایالات متحده همچنین از دولت میانمار خواست که امکان دسترسی به مناطق غربی استان راخین را برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم ساکن در آن منطقه بحران زده بهبود بخشد.

سازمان عفو بین الملل نیروهای امنیتی دولت میانمار را متهم به کشتار صدها مرد، زن و کودک روهینگیا، در طول عملیات سازماندهی شده‌ای که از ماه اوت در این استان هم‌مرز با بنگلادش آغاز شد، کرده است.

بیش از ۵۸۰ هزار نفر از اقلیت مسلمان ساکن راخین تاکنون به بنگلادش گریخته‌اند.

ایالات متحده ۲۹ شهریور ماه اعلام کرد کمک‌های انساندوستانه به ارزش ۳۲ میلیون دلار – شامل غذا، وسایل پزشکی، آب و پناهگاه‌های موقت – برای مسلمانان روهینگیا در میانمار ارسال خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG