لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۳

دیدگاه| تیلرسون برای منزوی کردن ایران به دنبال کمک کشورهای عربی است


وزیر خارجه آمریکا و پادشاه عربستان.
وزیر خارجه آمریکا و پادشاه عربستان.

گزارشی از متیو لی در وبسایت فاکس بیزنس

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا، عربستان سعودی و عراق را به سوی اتحاد در برابر نفوذ فزاینده ایران ترغیب می کند. تیلرسون در عربستان سعودی و قطر «رفتار بدخواهانه» ایران را تقبیح کرد و از ایران و شیعیان مورد حمایت ایران در عراق خواست به خانه هایشان بازگردند یا در ارتش عراق ادغام شوند یا آن کشور را ترک کنند.

وزیر خارجه آمریکا هشدار داد: «آن جنگجویان لازم است به خانه هایشان بازگردند. هر جنگجو خارجی باید به خانه اش برگردد».

تیلرسون در ریاض در گشایش «شورای همکاری عربستان سعودی و عراق» - محملی که مقامات آمریکا معتقدند می تواند عراق را از ایران دور کند - به ملک سلمان، پادشاه عربستان، و حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق، گفت تولد همکاری بین دو کشور امیدهای بسیاری را برای بازسازی عراق پس از جنگ های ویرانگر با داعش زنده کرده است.

وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس خبری مشترکی با عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی، تصریح کرد: «ما معتقدیم این همکاری به اشکالی با بخشی از نفوذ مخرب ایران در عراق مقابله خواهد کرد».

تیلرسون در نشست این شورا از اقدامات رهبران عربستان و عراق به بازگشایی دوباره گذرگاه عمده مرزی بین دو کشور و از سر گیری پروازهای مستقیم بین ریاض و بغداد تقدیر کرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG