لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۸

سفر آسیایی وزیر دفاع آمریکا؛ بررسی بحران کره شمالی با متحدان


وزیر دفاع آمریکا در آغاز سفر خود به سه کشور آسیایی روز دوشنبه وارد فیلیپین شد. مرحله های بعدی سفر جیم متیس تایلند و کره جنوبی هستند. این سفر چند هفته ای پیش از سفر پرزیدنت ترامپ به آسیا انجام می شود. جیم متیس بحران ناشی از تحریکات کره شمالی در زمینه تسلیحات هسته ای و موشکی را با متحدان آمریکا در آسیا مورد بحث و بررسی قرار می دهد.

پرزیدنت ترامپ با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی وارد یک جنگ لفظی شده، از او با عنوان «راکت- مرد» نام برده و می گوید رهبر کره شمالی با دنبال کردن برنامه تسلیحات اتمی آشکارا ماموریت خودکشی را برای خود رقم زده است. رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل متحد تهدید کرد آمریکا برای دفاع از خود و متحدان، در صورت لزوم و در یک اقدام دفاعی کره شمالی را کاملا نابود می کند. رهبر کره شمالی هم متقابلا پرزیدنت ترامپ را به «آشفتگی ذهنی» متهم کرد.

جیم متیس در دیدار امروز با همتایان ژاپنی و کره جنوبی برای برون رفت از بحران کره شمالی، بر پیدا کردن راه حل دیپلماتیک تاکید می کند. وزیر دفاع آمریکا از امروز تا چهارشنبه در نشست مشترک با وزیران کشورهای عضو اتحادیه آسیای جنوب شرقی (آ سه آن) در فیلیپین، امنیت منطقه ای، احترام به حق حاکمیت کشورها، آزادی کشتیرانی در سرتاسر آبهای بین المللی، تجارت آزاد و دوجانبه، پایبندی به ارزشهای مشترک، و تحریکات کره شمالی را مورد بررسی قرار خواهد داد.

پنتاگون در راستای تاکید بر آزادی کشتیرانی در آبهای بین المللی هفته پیش یک ناوشکن را به آبهای چین جنوبی اعزام کرد که پکن مدعی حاکمیت بر آن دریاست. اقدام پنتاگون خشم دولت چین را به دنبال داشت.

رئیس جمهوری آمریکا ماه آینده در سفر به آسیا در چین موضوع بحران موشکی و تسلیحات هسته ای کره شمالی را با رهبران کشور حامی کره شمالی در میان خواهد گذاشت.

روز پنجشنبه، جیم متیس سرپرست هیات نمایندگی آمریکا در تایلند را بر عهده خواهد داشت. هیات آمریکایی برای شرکت در مراسم تششیع جنازه بومیبول آدولیادج پادشاه درگذشته آن کشور به بانکوک سفر می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG