لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۳

ماه‌منیر ندیم،‌ خواننده ایرانی ساکن برزیل: موظفیم این حکومت «کودک‌کش» را رسوا کنیم


 ماه‌منیر ندیم،‌ خواننده ایرانی ساکن برزیل
ماه‌منیر ندیم،‌ خواننده ایرانی ساکن برزیل

ماه‌منیر ندیم، خواننده ایرانی ساکن برزیل و از هنرمندانی که از اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» در ایران حمایت کرده است، در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا بر وظیفه ایرانیان برای «نشان دادن جنایاتی که در ایران اتفاق می‌افتد» تاکید کرد.

او با انتشار مطالب متنوعی به زبان پرتغالی در حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی، اجرای آثار اعتراضی در کنسرت‌ها، و گفت‌وگو با رسانه‌های برزیلی، درباره رویدادهای کنونی در ایران آگاهی‌رسانی می‌کند.

ماه‌منیر ندیم به صدای آمریکا می‌گوید: «خیلی از ما به خاطر یک درد مشترک از ایران خارج شدیم، و آن نبودن آزادی بود، نداشتن حق انتخاب برای حقوق اولیه خود از جمله حق انتخاب پوشش یا شغل مورد نظر، و نرسیدن به رویاهایی که داریم، و خیلی چیزهای دیگری که نمی‌توانیم آنها را در زادگاه خود بدست آوریم و مجبور به ترک کشور شدیم.»

او در ادامه می‌افزاید: «پیش از مرگ مهسا امینی، تمرکز من در فعالیت‌های هنری که داشتم، نشان دادن تبعیض علیه زنان در این ۴۳ سال گذشته بود، کارهایی مانند اجرای ترانه شال سفید و ترجمه آن به زبان پرتغالی برای مردمی که خیلی درباره مسائل ایران آگاهی ندارند.»

خانم ندیم تأکید می‌کند که ایرانی‌ها باید همواره نشان دهند که در داخل ایران چه می‌گذرد و چه دلایلی باعث خروج آنها از زادگاه‌شان شده است.


این هنرمند ایرانی می‌گوید: «پس از مرگ مهسا، آغاز انقلاب ژینا، کشته‌شدن معترضین، و اعدام جوانانی که هنوز ادامه دارد، جهانیان تقریبا متوجه شدند که چه جنایتی علیه مردم ایران در جریان است، بنابراین ما باید از هر فرصت و تریبونی که در اختیار داریم برای نشان دادن جنایاتی که در ایران اتفاق می‌افتد، استفاده کنیم.»

ماه‌منیر ندیم با اشاره به این که هنر به‌عنوان زبان مشترک مردم جهان، بهترین ابزار برای این اگاهی‌رسانی است، می‌گوید که شعار «زن زندگی آزادی» کلیدواژه‌ای برای انقلاب کنونی در ایران است.

او با بیان این که در کنسرت‌ها یا مصاحبه‌های خود تأکید خاصی روی این شعار دارد، می‌گوید که امروز مخاطبان برزیلی به خوبی با شرایط زنان ایرانی، رویدادهای در جریان ایران، و سرکوب خشونت‌آمیز مردم توسط حکومت آگاهی دارند.

ماهمنیر ندیم
ماهمنیر ندیم

خانم ندیم با اشاره به این که چنین فعالیت‌هایی باعث شده است تا مردم جهان حداقل نسبت به رویدادهای ایران بی‌تفاوت نباشند، می‌گوید که او شخصاً پس از هر اجرایی که در برزیل دارد، غم، اندوه، و تأثر مخاطبان برزیلی خود را حس می‌کند، و آنها پرسش‌های مختلفی را درباره وضعیت زنان ایرانی و ادامه «این ظلم حکومتی» در ایران مطرح می‌کنند.

این خواننده ایرانی با تأکید بر اینکه تا هنگامی که «این ظلم» در ایران ادامه دارد، وظیفه تمامی ایرانیان، به ویژه آنهایی که تریبونی در اختیار دارند، این است که در این رابطه آگاهی‌رسانی کنند، می‌گوید که ایرانی‌ها نباید قدرت خود را دست‌کم بگیرند.

به گفته ماه‌منیر ندیم، ایرانیان ساکن خارج باید حکومت‌های کشورهای خود در رابطه با ارتباط با جمهوری اسلامی را تحت فشار بگذارند و صدای ایرانیان داخل کشور باشند.


خانم ندیم با اشاره به این‌که ترانه‌های انتخابی او به‌عنوان یک خواننده که به زبان پرتغالی هم ترجمه می‌شود، مانند ترانه «زن زندگی آزادی»، می‌گوید: «همه ما در حال مبارزه هستیم و تا هنگامی که به هدف خود نرسیم، دست از مبارزه نمی‌کشیم، و وظیفه داریم که این حکومت کودک‌کش را رسوا کنیم.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG