لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۶

ارکستر «آزادی اوکراین» در اروپا؛ پوتین «فرهنگ را به سلاح تبدیل کرده» است


اپراخانه متروپولیتن در نیویورک
اپراخانه متروپولیتن در نیویورک

کنسرت‌های ارکستر «آزادی اوکراین» برای دومین تابستان متوالی در اروپا و بریتانیا برگزار می‌شود. برنامه‌های امسال نیز برای حمایت از مقاومت اوکراین علیه تجاوز نظامی روسیه به این کشور ترتیب می‌یابد.

براساس برنامه اعلام شده، این کنسرت‌ها در هشت شهر و در فاصله زمانی ۲۰ اوت تا سه سپتامبر برگزار می‌شود. کری لین ویلسون، همسر کانادایی-اوکراینی پیتر گِلب، مدیر اپرای متروپولیتن، رهبری ارکستر را بر عهده خواهد داشت. این کنسرت‌ها توسط ارکستر متروپولیتن و ارکستر ملی لهستان تهیه می‌شود.

پیتر گِلب، جمعه با اشاره به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، گفت: «پوتین و ماشین تبلیغاتی روسیه به نوعی فرهنگ را به سلاح تبدیل کرده‌اند و برای اوکراین بسیار مهم است که در حوزه فرهنگ نیز از خود دفاع کند. مردم اوکراین آسیب دیده‌اند، باید تقویت شوند و روحیه آنها را بالا برد.»

اعضای ارکستر شامل نوازندگانی از اپرای ملی کی‌یف، ارکستر سمفونیک ملی اوکراین، ارکستر فیلارمونیک لویو، و اپرای خارکف هستند. اکثر اعضای این گروه ۷۴ نفره جز ۱۰ نفر، سال گذشته نیز در این پروژه مشارکت داشتند.

هسته اصلی ارکستر در ا‌کراین زندگی می‌کنند، چهار یا پنج نوازنده در ارکسترهای دیگری در اروپا شاغل هستند. بعضی از از اعضای خانواده نوازندگان در جنگ مجروح شدند، و یکی از نوازندگان ویولن برادر خود را از دست داده است.

پیتر گِلب، مدیر اپرای متروپولیتن
پیتر گِلب، مدیر اپرای متروپولیتن

این تور در ۲۰ اوت از ورشو، پایتخت لهستان آغاز می‌شود و در ادامه به شهرهای گدانسک، لوسرن، آمستردام ، برلین، هامبورگ، اسنیپ، و لندن می‌رود. تور سال گذشته طولانی‌تر بود و در شهرهای نیویورک و واشنگتن در آمریکا به پایان رسید.

به گفته پیتر گِلب «این تور کنسرت، زنگ بیداری برای جهان غرب است. این پیام موسیقایی ما برای ادامه مقاومت علیه این جنگ است، باید با هم بمانیم.»

از هنگام تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، برنامه‌های فرهنگی و هنری مختلفی در گوشه و کنار جهان برای کمک به مردم اوکراین برگزار شده است.

غزل صفری، خواننده ایرانی ساکن بریتانیا یکی از این هنرمندان است که با برگزاری کنسرت‌های ماهانه در این اقدام انسان‌دوستانه مشارکت دارد.

او به صدای آمریکا می‌گوید: «کمک‌های جمع‌آوری شده به شهرهایی ارسال می‌شود که در شرایط بحرانی هستند، و تلاش می‌کنیم تا شرایط انتقال شهروندان را به مناطق امن فراهم شود، این حداقل کاری است که فعلا قادر به انجام آن هستیم.»


خانم صفری با اشاره به اتفاقات تاریخی زیادی که اوکراین و مردم این کشور تجربه کرده‌اند، اوکراینی‌ها را «مردمانی آگاه، صلح‌طلب، آزادی‌خواه‌، و مقاوم توصیف می‌کند» و می‌افزاید که «اینها دقیقا خصوصیات مردم ایران هستند.»

ه گفته این خواننده ایرانی، «همین ویژگی‌های مشترک میان دو‌ ملت، باعث نزدیکی و اتحاد آنها شده است و همانطور که می‌بینیم، ایرانی‌ها و اوکراینی‌ها حامی و پشتیبان یکدیگر هستند و محکم ایستاده‌اند.»

غزل صفری در پایان می‌گوید: «با قاطعیت می‌گویم که حساب مردمان یک سرزمین از حساب دولت‌مردان آنها جداست.»

این مطلب با استفاده از گزارش رویترز تنظیم شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG