لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۲

ترکیه خواننده پاپ را پس از سخنانش درباره مدارس دینی به حبس محکوم کرد


 گلشن چولاک‌اوغلو (آرشیو)
گلشن چولاک‌اوغلو (آرشیو)

یک خبرگزاری دولتی ترکیه روز چهارشنبه گزارش داد که دادگاهی در آن کشور، گلشن، ستاره موسیقی پاپ این کشور، را بعد از اظهاراتش درباره مدارس دینی، به اتهام «تحریک به نفرت و خصومت» به ۱۰ ماه حبس تعلیقی محکوم کرد.

این خواننده و ترانه‌سرا که نام کاملش گلشن چولاک‌اوغلو است در مرداد سال گذشته و پس از انتشار ویدیویی از اظهاراتش، که مربوط به چهار ماه قبل‌تر بود، به طور موقت زندانی شد. آن ویدیو یک روز قبل از بازداشت او در وب‌سایت یک نشریه حامی دولت ترکیه منتشر شده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گلشن در آن ویدیو به شوخی درباره یکی از اعضای گروه موسیقی خود می‌گوید: «او قبلا در [مدرسه‌های دینی] امام خطیب درس خوانده و انحرافاتش از آنجا می‌آید.»

گلشن پس از آن گفته بود که این موضوع را به طنز و طی اجرایی در ماه آوریل با همکارانش بیان کرد و از هر کسی که به او توهین شد پوزش می‌خواهد. او افزوده بود که برخی افراد با هدف دو قطبی کردن جامعه از سخنانش سوءاستفاده کردند.

این خواننده چند روز بعد به اتهام «نفرت‌پراکنی» بازداشت و سپس آزاد شد.

بازداشت او باعث خشم منتقدان شد. آنها گفتند این خواننده به دلیل حمایت از جامعه دگرباشان جنسی ترکیه و دیدگاه‌هایش که با حزب اسلام‌گرای «عدالت و توسعه» رجب طیب اردوغان تضاد دارد، بازداشت شده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی آناتولی، دادگاهی در استانبول روز چهارشنبه حکم ده ماه زندان تعلیقی را برای او صادر کرد. معنی این حکم آن است که اگر گلشن طی پنج سال آینده به اتهام دیگری محکوم نشود، نیازی به اجرای حکم ده ماه زندان نیست.

اردوغان که حدود بیست سال پیش در ترکیه به قدرت رسید، در یکی از نخستین مدرسه‌های دینی امام خطیب درس خوانده است. موسسات امام خطیب از جمله مدارس دینی ترکیه به شمار می‌رود که دولت آنها را برای تربیت واعظ و امام جماعت تاسیس کرد.

XS
SM
MD
LG