لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۷

غزل صفری، خواننده ایرانی: حساب مردم ایران از حکومت جدا است


غزل صفری
غزل صفری

غزل صفری، خواننده ایرانی که سالها در اوکراین زندگی کرده است، می‌گوید: «حساب مردمان یک سرزمین از حساب دولت‌مردان آنها جداست.»

خانم صفری پس از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در فوریه سال گذشته میلادی، مانند بسیاری از شهروندان اوکراینی مجبور به ترک این کشور شد و در حال حاضر ساکن بریتانیا است.

غزل صفری به صدای آمریکا می‌گوید که به دنبال حمله روسیه، بسیاری از اوکراینی‌ها ناچار به کوچ اجباری به کشورهای هم‌جوار شدند و این روند همچنان ادامه دارد.

به گفته خانم صفری، او بیش از نیمی از عمر خود را در اوکراین گذرانده و علاوه بر خوانندگی به حرفه دندانپزشکی در این کشور اشتغال داشته است.

این خواننده ایرانی می‌افزاید که به خاطر جنگ مجبور شد زندگی، دوستان، خاطرات خوش و سرزمینی را که عاشقانه دوست دارد، رها کند و به بریتانیا برود.


خانم صفری می‌گوید: «در همان اوایل ورود به انگلیس با گروهی از اوکراینی‌ها آشنا شدم که هماهنگ‌کننده آنها یک زن نیکوکار لهستانی است، آنها در انگلیس به روش‌های گوناگونی مشغول کمک‌رسانی به جنگ‌زدگان اوکراینی هستند.»

به گفته غزل صفری، او تصمیم گرفت تا به این گروه ملحق شود و در حد توان برای کمک‌ به اوکراینی‌ها که در شرایط سخت و دشواری قرار دارند، فعالیت کند.

این خواننده ایرانی افزود که قرار شد تا به صورت ماهانه در کنسرت‌هایی که برای کمک به اوکراین در شهرهای مختلف انگلیس برگزار می‌شود، هنرنمایی کند و عواید حاصل از این برنامه‌ها صرف کمک به اوکراینی‌های نیازمند شود.

غزل صفری
غزل صفری

غزل صفری می‌گوید: «کمک‌های جمع‌آوری شده به شهرهایی ارسال می‌شود که در شرایط بحرانی هستند، و تلاش می‌کنیم تا شرایط انتقال شهروندان را به مناطق امن فراهم شود، این حداقل کاری است که فعلا قادر به انجام آن هستیم.»

خانم صفری با اشاره به اتفاقات تاریخی زیادی که اوکراین و مردم این کشور تجربه کرده‌اند، اوکراینی‌ها را «مردمانی آگاه، صلح‌طلب، آزادی‌خواه‌، و مقاوم توصیف می‌کند» و می‌افزاید که «اینها دقیقا خصوصیات مردم ایران هستند.»


به گفته این خواننده ایرانی، «همین ویژگی‌های مشترک میان دو‌ ملت، باعث نزدیکی و اتحاد آنها شده است و همانطور که می‌بینیم، ایرانی‌ها و اوکراینی‌ها حامی و پشتیبان یکدیگر هستند و محکم ایستاده‌اند.»

غزل صفری در پایان می‌گوید: «با قاطعیت می‌گویم که حساب مردمان یک سرزمین از حساب دولت‌مردان آنها جداست.»

XS
SM
MD
LG