لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۱

ایران می‌گوید که نمی‌خواهد موضوع «تبادل زندانیان» به مذاکرات هسته‌ای گره بخورد


حسین امیر عبداللهیان - آرشیو
حسین امیر عبداللهیان - آرشیو

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، می‌گوید که این کشور نمی‌خواهد موضوع تبادل زندانیان با کشورهای غربی را به پرونده مذاکرات هسته‌ای گره بزند.

بنا بر بیانیه منتشره توسط وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، امیرعبداللهیان این مطلب را بامداد سه‌شنبه ۲۷ مهر، در گفت‌و‌گویی تلفنی با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، اعلام کرد.

جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های گذشته تعداد قابل توجهی از شهروندان کشورهای غربی، به ویژه آمریکا و بریتانیا، را بازداشت کرده است.

پیشتر در تیر ماه، و با توقف مذاکرات احیای برجام در وین، رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران در پاسخ به این سوال که آیا مذاکرات آزادی گروگان‌ها به شکلی به مذاکرات هسته‌ای ایران ارتباط دارد یا نه گفته بود این امر «بخشی از توافق هسته‌ای برجام نیست و مجزا از آن دنبال می‌شود. من نمی‌توانم بگویم این دو هیچ ارتباطی به هم ندارند چرا که به لحاظ هم‌زمانی و کسانی که به نیابت دو طرف حرف می‌زنند، به طور قطع بخشی است که روی دیگری سایه دارد.»

آقای مالی آن زمان گفته بود: «با توجه به آن‌چه در ایران روی می‌دهد ... می‌توانم بگویم که در شرایط کنونی همه چیز، از جمله مذاکرات هسته‌ای، به حال سکون درآمده است.»

اخیرا و با ششمین سالگرد بازداشت سیامک نمازی، شهروند آمریکایی در ایران، مقامات و قانون‌گذاران آمریکایی قویا از تهران خواستند که سیامک نمازی و پدرش باقر نمازی را به آمریکا بازگردانند.

بسیاری از کارشناسان می‌گویند ایران با بازداشت شهروندان کشورهای دیگر به ویژه دو تابعیتی‌ها از آنها به عنوان مهره‌های چانه زنی استفاده می‌کند و عملا آنها را گروگان گرفته است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG