لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۶

وزیر امور خارجه ایران: تفاوت بین «به زودی ایرانی» و «به زودی غربی» خیلی زیاد است


حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران (آرشیو)
حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران (آرشیو)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، شنبه ٣ مهر در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرگزاری «ایرنا» در نیویورک، گفت ایران پس از اتمام بررسی‌هایش به مذاکرات باز خواهد گشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از شبکه خبر جمهوری اسلامی، آقای امیرعبداللهیان در توضیح گفته‌های خود در روز جمعه ٢ مهر مبنی بر اینکه ایران «به زودی» به مذاکرات باز خواهد گشت گفت: «تفاوت بین به زودی ایرانی و به زودی غربی خیلی زیاد است. به زودی از نظر ما یعنی واقعا در اولین فرصتی که بررسی‌هایمان تکمیل شود.»

جمعه ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، در واکنش به اظهارات وزیر خارجه ایران درباره بازگشت زود یا خیلی زود به مذاکرات وین گفته بود: «باید از آنها پرسید که منظورشان از زود یا خیلی زود چیست.»

او در بخش دیگری از سخنانش با متهم کردن طرف‌های اروپایی به عمل‌نکردن به وعده‌هایشان از جمله اینستکس، گفت که دولت کنونی نمی‌خواهد کشور را به برجام و مذاکرات وین گره بزند، اما به نتیجه رسیدن مذاکرات وین و برجام می‌تواند «کاتالیزوری» برای پیشبرد برنامه‌هایش باشد.

با وجود ابراز تمایل به بازگشت، هنوز دولت جدید ایران برنامه یا تاریخ مشخصی را برای ازسرگیری مذاکرات اعلام نکرده است و مشخص نیست آیا قصد مذاکره دوباره از ابتدا را دارد یا آن که آن را از جایی که دولت حسن روحانی پیگیری کرده بود ادامه خواهد داد.

شش دور مذاکره برای احیای برجام با وساطت اتحادیه اروپا و سایر اعضای برجام در وین انجام شده و در جریان آن، ایران و آمریکا به طور غیرمستقیم مذاکره کرده‌اند. این مذاکرات در خرداد ماه به دلیل انتخابات ریاست جمهوری و تغییر دولت در ایران متوقف شد.

ایالات متحده بارها برای ازسرگیری مذاکرات احیای برجام اعلام آمادگی کرده و از ایران خواسته است پیش از آن که خیلی دیر شود، به این مذاکرات بازگردد.

XS
SM
MD
LG