لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۶

نازنین زاغری در یک پرونده جدید، به یک سال زندان و ممنوعیت خروج از ایران محکوم شد


خانم زاغری که با پایان محکومیت قبلی روبرو شده بود، همچنان در ایران نگه داری می شد.
خانم زاغری که با پایان محکومیت قبلی روبرو شده بود، همچنان در ایران نگه داری می شد.

وکیل نازنین زاغری، شهروند ایرانی- بریتانیایی که محکومیت پنج ساله او به اتهام جاسوسی در اسفند ۹۹ پایان یافته بود، از صدور حکم یک سال حبس دیگر و یک سال ممنوع‌الخروجی موکلش در پرونده دوم او خبر داد.

حجت کرمانی، وکیل نازنین زاغری، روز دوشنبه ۶ اردیبهشت گفت که این حکم به اتهام تبلیغ علیه جمهوری اسلامی برای وی صادر شده است.

حکم آزادی نازنین زاغری پس از پایان دوران محکومیت پنج ‌ساله اش در ۱۷ اسفند ۹۹صادر شده بود اما پیشتر پرونده اتهامی جدیدی تحت عنوان فعالیت تبلیغی علیه نظام علیه او باز شده بود.

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا در واکنش به صدور این حکم گفت این درست نیست که نازنین به یک سال حبس دیگر محکوم شود و ما با تمام توان برای آزادی او و بازگشتش به بریتانیا تلاش می کنیم.

جانسون همچنین افزود بریتانیا برای آزادی شهروندان دو تابعیتی زندانی در ایران با آمریکا همکاری می کند.

دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا نیز در توییتی، حکم یک سال حبس دیگر برای نازنین را غیر انسانی و غیر قابل توجیه خواند و گفت بریتانیا همچنان خواستار آزادی اوست تا بتواند نزد خانواده اش در بریتانیا باز گردد.

ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری نیز بارها گفته است جمهوری اسلامی از همسرش به عنوان گروگان برای تسویه حساب مالی با دولت بریتانیا استفاده کرده است.

علاوه بر نازنین زاغری، در حال حاضر افرادی چون مراد طاهباز، عماد شرقی، سیامک نمازی و پدرش باقر نمازی، شهروندان ایرانی-آمریکایی، احمدرضا جلالی پژوهشگر ایرانی-سوئدی، مسعود مصاحب شهروند اتریشی‌آلمانی و کامران قادری شهروند ایرانی‌-اتریشی از جمله این زندانیان هستند.

XS
SM
MD
LG