لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۷

وزیران خارجه بریتانیا و ایران برای گفتگو درباره «شهروندان بریتانیایی بازداشت‌شده» و «برجام» دیدار می‌کنند


لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا
لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا

دفتر نمایندگی بریتانیا در سازمان ملل متحد از برنامه لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، برای دیدار با حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی او، خبر داد.

در این بیانیه که شامگاه یکشنبه ۲۸ شهریور (به وقت شرق آمریکا) از طریق ایمیل برای صدای آمریکا فرستاده شد، آمده است دو وزیر برای گفتگو درباره «شهروندان بریتانیایی بازداشت‌شده در ایران» و «توافق هسته‌ای» دیدار می‌کنند. این دیدار قرار است روز دوشنبه ۲۹ شهریور در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام شود.

بنا بر این بیانیه، خانم تراس در این دیدار ایران را در رابطه با امور جاری کنسولی، از جمله «بازداشت خودسرانه نازنین زاغری رتکلیف» تحت فشار قرار خواهد داد و از ایران خواهد خواست که در آستانه فرارسیدن دوهزارمین روز بازداشت خانم زاغری، «به او اجازه دهد که به خانه و نزد دختر و شوهرش در بریتانیا برگردد.» او همچنین خواستار آزادی فوری همه شهروندان بریتانیایی «به‌ناحق» گرفتار در ایران، از جمله انوشه آشوری و مراد طاهباز، خواهد شد.

دفتر نمایندگی بریتانیا در سازمان ملل متحد در این بیانیه همچنین گفته است، خانم تراس، با تاکید بر این مسئله که ازسرگیری روابط دوجانبه بین دو کشور باید منافع مشترکی داشته باشد، از «تداوم عدم پایبندی هسته‌ای و تشدید برنامه هسته‌ای ایران» به عنوان موانع موجود بر سر راه پیشرفت‌های مهم یاد خواهد کرد.

این بیانیه می‌افزاید، وزیر خارجه بریتانیا از ایران خواهد خواست «قبل از آن که خیلی دیر شود» به میز مذاکره بازگردد و پایبندی کامل خود به تعهدات هسته‌ای خود تحت برجام را از سر بگیرد.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری-رتکلیف، صبح یکشنبه ۲۸ شهریور به سرویس جهانی بی‌بی‌سی گفت که با لیز تراس، وزیر خارجه جدید بریتانیا، درباره پرونده همسرش گفت‌وگو کرده و از او خواسته است برای مقابله با «گروگان‌گیری» حکومت ایران، که به گفته او برای جمهوری اسلامی هزینه‌ای نداشته است، اقدام کند.

کارزار «آزادی نازنین زاغری-رتکلیف» در آستانه فرا رسیدن دو هزارمین روز بازداشت او در پنج‌شنبه آینده، خواستار آن شده‌ است که ۱۰ مقام ایرانی، که عمدتا نقش مستقیمی در گروگانگیری‌های بعد از انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ داشته‌اند، فورا تحریم شوند.

در حال حاضر علاوه بر نازنین زاغری-رتکلیف، مراد طاهباز، و انوشه آشوری، چندین دوتابعیتی و چندتابعیتی دیگر، از جمله عماد شرقی، سیامک نمازی و پدرش باقر نمازی، (شهروندان ایرانی-آمریکایی)، احمدرضا جلالی (پژوهشگر ایرانی-سوئدی)، مسعود مصاحب (شهروند اتریشی‌آلمانی)، کامران قادری (شهروند ایرانی‌-اتریشی)، ‌مهرداد رئوف (شهروند ایرانی-‌بریتانیایی)، و ناهید تقوی (شهروند آلمانی ایرانی‌تبار)، در ایران زندانی هستند.

XS
SM
MD
LG