لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۹

راب مالی خطاب به کسانی که قصد سفر به ایران دارند: خودتان را به خطر نیاندازید


راب مالی - آرشیو
راب مالی - آرشیو

راب مالی نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران در پاسخ به سوالی از بخش فارسی «صدای آمریکا» اعلام کرد تلاش‌ها برای بازگرداندن آن دسته از شهروندان آمریکایی که در ایران در بند هستند در جریان است و به موازات مذاکرات هسته‌ای دنبال می‌شود. او افزود: اعتقاد دارم آن‌ها به خانه می‌آیند هرچند تاریخ دقیقی نمی‌توانم بدهم.

آقای مالی سه‌شنبه ۱۵ تیر و با حضور در جلسه مجازی «کمک به گروگان‌ها در سرتاسر جهان» و در پاسخ به این پرسش بخش فارسی صدای آمریکا که جزئیات آزادی گروگان‌ها به چه صورت دنبال می‌شود و آیا ممکن است شماری مانند باقر و سیامک نمازی که از زمان دولت باراک اوباما در ایران هستند باز پشت سر بمانند یا جداگانه آزاد شوند گفت همه گروگان‌ها باید آزاد شوند. او گفت: «اعلامی که ما کرده‌ایم این است که همه آن‌ها باید به خانه بازگردند. ما نمی‌خواهیم فقط بخشی از یک توافق را داشته باشیم و نمی‌خواهیم هیچ‌کسی پشت سر باقی بگذاریم.»

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران درباره اینکه در گذشته بخشی از زندانیان آمریکایی در ایران آزاد شدند، افزود: «من می‌دانم آخرین بار این چقدر دردآور بود. نمی‌خواهم تاریخ را بار دیگر تجربه کنیم و دیدگاه خانواده نمازی را درک می‌کنیم که مرتب با آن‌ها در تماس هستم و درک می‌کنم چه می‌گویند و چه تجربه‌ای از گذشته دارند. پس صحبت از یکی یا دو تا نیست و صحبت همه در میان است.»

راب مالی در پاسخ به این که آیا مذاکرات آزادی گروگان‌ها به شکلی به مذاکرات هسته‌ای ایران ارتباط دارد یا نه گفت: «بخشی از توافق هسته‌ای برجام نیست و مجزا از آن دنبال می‌شود. من نمی‌توانم بگویم این دو هیچ ارتباطی به هم ندارند چرا که به لحاظ هم‌زمانی و کسانی که به نیابت دو طرف حرف می‌زنند، به طور قطع بخشی است که روی دیگری سایه دارد.» او گفت ما بحث دستگیرشدگان را مجزا دنبال می کنیم و اگر بزرگترین بخش نباشد، بخش بسیار بزرگی است که همه را به خانه بازگردانیم.

او افزود: «وارد جزئیات این که در کجای مذاکرات هستیم نمی‌شوم. همان طور که به خانواده‌ها گفته‌ام، سعی می‌کنم در حد ممکن صادق و رک باشم. ما پیشرفت‌هایی داشته‌ایم ولی هنوز به پایان نرسیده‌ایم. کار راحتی نیست چرا که همان‌طور که گفتم ایران همواره درخواست‌های زیادی می‌کند و فکر هم می‌کنند می‌توانند زیاد به دست آورند چرا که می‌دانند ما می‌خواهیم مردم خود را به خانه بیاوریم. راحت نیست ولی پیشرفت‌ کرده‌ایم من اطمینان دارم که به خانه می‌آیند. نمی‌توانم تاریخ دقیقی بدهم.»

راب مالی گفت: «با توجه به آن‌چه در ایران روی می‌دهد و انتقال قدرت می‌توانم بگویم که همه چیز در حالت فعلی به حال سکون درآمده از جمله مذاکرات هسته‌ای و دلیل این که من توانستم در این جلسه شرکت کنم، این بود که علی‌القاعده قرار بود راهی وین بشوم ولی مذاکرات فعلا تعلیق شده در نتیجه این‌جا هستم و خوشحالم که توانستم این‌جا حاضر شوم. بدون ورود به جزئیات، می‌توانم بگویم در دورهای قبلی مذاکرات [مربوط به گروگان‌ها] پیشرفت داشته‌ایم.» او گفت امیدوارم بار بعدی که با شما صحبت می‌کنم همراه با خبرهای خوب باشد.

آقای مالی در این جلسه گفت خیلی از شهروندان دو تابعیتی خواهان سفر به ایران هستند و یا هم اکنون در ایران هستند، او افزود اما افراد باید به شدت درباره سفر به ایران احتیاط کنند و تاکید کرد هر کس که در ایران نیست باید درباره سفر به ایران خوب فکر کند به ویژه شهروندان آمریکایی. او گفت برای غیرآمریکایی‌ها نیز در سفر به ایران مشکل ایجاد شده است. او خطاب به کسانی که می‌خواهند به ایران سفر کنند گفت «کشور زیبایی است، روابط خانوادگی وجود دارد، اما خودتان را در معرض چنان خطری قرار ندهید.»

جلسه گروه «کمک به گروگان‌ها در سرتاسر جهان» با هدف کمک به خانواده‌هایی که عضوی از آن‌ها هنوز در جایی در بند است، برگزار شد. شماری از گروگان‌های سابق به همراه همسران خود حاضر شده و از تجربیات خود سخن گفتند. ژیو وانگ و همسرش هووا، بری روزن و همسرش باربارا و همچنین آلن گروس که در کوبا به گروگان گرفته شده بود و همسرش از دوران دشواری که پشت سر گذاشتند، حرف زدند.

نزار زکا، شهروند لبنانی مقیم آمریکا هم که در ایران در بند بود، مجری این مراسم بود. جیسون رضائیان، مایکل وایت و مسیح علی‌نژاد هم یکی دیگر از شرکت‌کنندگان در این جلسه مجازی بودند.

در حال حاضر شماری از شهروندان ایرانی-آمریکایی از جمله سیامک و باقر نمازی و مراد طاهباز و شهروندان دیگر کشورها از جمله کامران قادری و انوشه آشوری، در ایران به زندان افتاده‌اند.

تحلیلگران غربی بارها گفته‌اند که جمهوری اسلامی از افراد دو تابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد. وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط جمهوری اسلامی ایران را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

XS
SM
MD
LG