لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۱

هشدار خانواده باقر نمازی: جان او در معرض خطر است و باید در خارج از ایران جراحی شود


سیامک و باقر نمازی(آرشیو)
سیامک و باقر نمازی(آرشیو)

وکیل خانواده نمازی در نامه‌ای از رئیس جمهوری آمریکا و دبیرکل سازمان ملل متحد درخواست کرد مقامات جمهوری اسلامی را ترغیب کنند تا اجازه دهند باقر نمازی برای عمل جراحی از ایران خارج شود.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۱۲ مهر در گزارشی اعلام کرد جرد گنسر، یکی از وکلای خانواده نمازی، در نامه‌ای به «گزارشگر ویژه سازمان ملل برای حق سلامت فیزیکی و روانی» درخواست کرده در راستای نیاز فوری، موجبات خروج باقر نمازی از ایران را دنبال کنند.

وکیل خانواده نمازی گفته باقر نمازی ۸۴ ساله به دلیل گرفتگی بین ۹۵ تا ۹۷ درصدی عروق، نیاز فوری به عمل جراحی دارد. آنها به نقل از متخصصان مغز و اعصاب داخلی می‌گویند به دلیل شرایطی که کووید-۱۹ بر نظام پزشکی ایران تحمیل کرده، خطر سکته قلبی، مغزی، و حتی مرگ برای او در ایران ۱۰ تا ۱۵ درصد بیشتر است.

خانواده نمازی از رئیس‌جمهوری آمریکا و دبیرکل سازمان ملل خواسته‌اند ایران را ترغیب کنند تا اجازه دهد باقر نمازی آن کشور را ترک کند.

خانواده باقر نمازی می‌گوید او در معرض خطر سکته مغزی قرار دارد و باید ظرف هفت تا ده روز آینده برای برطرف کردن گرفتگی شدید یکی از سرخرگ‌ها تحت معالجه قرار گیرد.

وکلای بین‌المللی باقر و سیامک نمازی از «گزارشگر ویژه سازمان ملل برای حق به سلامت فیزیکی و روانی» خواسته‌اند از ایران بخواهد ممنوعیت خروج باقر نمازی از ایران را در راستای نیاز پزشکی حیاتی لغو کند.

وکلای خانواده نمازی می‌گویند، اگر باقر نمازی در انتظار جراحی، تحت عمل جراحی، یا در دوران بهبودی پس از جراحی فوت کند، مرگ او به منزله سلب غیرقانونی حیات توسط دولت ایران خواهد بود.

در حال حاضر علاوه بر سیامک نمازی و پدرش باقر نمازی (شهروندان ایرانی-آمریکایی)، چندین شهروند دوتابعیتی و چندتابعیتی دیگر، از جمله نازنین زاغری-رتکلیف، مراد طاهباز، مهرداد رئوف، و انوشه آشوری (شهروندان ایرانی‌-‌بریتانیایی)، احمدرضا جلالی (پژوهشگر ایرانی-سوئدی)، مسعود مصاحب و کامران قادری (شهروندان ایرانی‌-اتریشی)، و ناهید تقوی (شهروند آلمانی ایرانی‌تبار)، در ایران زندانی هستند.

XS
SM
MD
LG