لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۷

احکام زندان برای متهمان سیاسی در ایران؛ دو شهروند دو تابعیتی هر یک به ۱۰ سال حبس محکوم شدند


مهران رئوف (راست) و ناهید تقوی، شهروندان دوتابعیتی زندانی در ایران. آرشیو
مهران رئوف (راست) و ناهید تقوی، شهروندان دوتابعیتی زندانی در ایران. آرشیو

ناهید تقوی، شهروند ایرانی-آلمانی که در ایران زندانی شده است به اتهام مشارکت در یک گروه غیر قانونی به ۱۰ سال حبس محکوم شد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از مریم کلارن، دختر خانم تقوی نوشته است مادر ۶۶ ساله او به اتهام «عضویت در یک گروه غیرقانونی به ۱۰ سال» و «به خاطر فعالیت تبلیغی علیه نظام به هشت ماه» زندان محکوم شده است.

مریم کلارن در گفت وگویی با صدای آمریکا گفته مادرش کلیه اتهامات وارده را رد کرده و به دلیل اعتقاد و اندیشه‌اش در زندان بسر می برد.

ناهید تقوی، مهرماه سال گذشته در آپارتمان خود در تهران بازداشت شد. او سال ها با تمرکز بر موضوع حقوق زنان و آزادی بیان، در زمینه حقوق بشر فعالیت کرده است.

به گفته مریم کلارن، خانم تقوی در زندان اوین نگهداری می شود و ماه گذشته به کرونا مبتلا شد. دختر خانم تقوی بارها نسبت به سلامت مادر خود که از بیماری هایی مانند فشار خون بالا و دیابت رنج می برد هشدار داده است. او تاکنون چند بار در دادگاه انقلاب حاضر شده است.

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، در حساب توییتر خود علاوه بر اشاره به حکم زندان برای خانم تقوی از صدور حکم مشابه برای مهران رئوف، شهروند ایرانی-بریتانیایی با اتهامات مشابه خبر داده است.

در حال حاضر به غیر از ناهید تقوی و مهران رئوف چند شهروند دوتابعیتی از جمله سیامک و باقر نمازی، کامران قادری، ‌مسعود مصاحب، و انوشه آشوری در ایران زندانی هستند.

آقای نیلی همچنین از صدور شش سال حبس تعزیری برای دو متهم سیاسی دیگر به نام های سمیه کارگر و بهاره سلیمانی به اتهام مشارکت در اداره گروه غیرقانونی و هشت ماه حبس تعزیری به دلیل فعالیت تبلیغی علیه نظام خبر داده است.

نازنین محمدنژاد، نویسنده و شاعر ۳۳ ساله نیز که در آذر ۹۹ بازداشت شد با اتهاماتی مشابه به تحمل دو سال و هشت ماه حبس تعزیری، و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به هشت ماه حبس تعزیری محکوم شده است. هنوز جزییاتی از اتهامات وارده علیه این افراد منتشر نشده است.

XS
SM
MD
LG