لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۳

وزیر خارجه بریتانیا از ایران خواست «فورا به رفتار ظالمانه» با مراد طاهباز پایان دهد


لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا. آرشیو

وزیر خارجه بریتانیا روز جمعه ۹ مهر به مناسبت تولد مراد طاهباز، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران، بیانیه ای منتشر کرد و نوشت در حالی که آقای طاهباز «امروز ۶۶ ساله می شود، او یک بار دیگر روز تولدش را در بازداشت غیرعادلانه سپری می کند.»

لیز تراس از ایران خواست «فورا به رفتار ظالمانه» با مراد طاهباز پایان دهد و «اجازه دهد او به درمان مناسب پزشکی» دسترسی داشته باشد.

وزیر خارجه بریتانیا در بیانیه خود نوشت، پرونده مراد طاهباز را در دیدار هفته گذشته خود با وزیر امور خارجه ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به بحث گذاشت و متعهد است که آقای طاهباز را به خانه بازگرداند و او را به خانواده اش ملحق کند.

راب مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران هم پیام توئیتری وزیر خارجه بریتانیا را بازنشر داد.

مراد طاهباز یک فعال سرشناس محیط زیست ایرانی تبار است که تابعیت ایالات متحده و بریتانیا را دارد و در بهمن ۱۳۹۶ به همراه چند تن دیگر از فعالان محیط زیست بازداشت و به اتهام آنچه «جاسوسی» عنوان شده، به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

در حال حاضر علاوه بر او، چندین دوتابعیتی و چندتابعیتی دیگر، از جمله نازنین زاغری ، انوشه آشوری، مهرداد رئوف (شهروندان ایرانی بریتانیایی)، عماد شرقی، سیامک نمازی و پدرش باقر نمازی، (شهروندان ایرانی-آمریکایی)، احمدرضا جلالی (پژوهشگر ایرانی-سوئدی)، مسعود مصاحب (شهروند اتریشی-‌آلمانی)، کامران قادری (شهروند ایرانی‌-اتریشی)، ‌و ناهید تقوی (شهروند ایرانی آلمانی)، به اتهام های امنیتی در ایران زندانی هستند.

آمریکا و متحدان آن می‌گویند حکومت ایران با بازداشت این افراد می‌خواهد از آنها به عنوان «اهرم فشار» در مذاکرات استفاده کند و این اقدام جمهوری اسلامی را «گروگانگیری» دانسته و خواستار توقف آن شده‌اند.

XS
SM
MD
LG