لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۸

وزارت خارجه جمهوری اسلامی به هشدار رابرت مالی نسبت به سفر شهروندان به ایران واکنش نشان داد


آرشیو
آرشیو

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به هشدار رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران درخصوص خطرات سفر شهروندان به ایران، آن را «ایران‌هراسی» توصیف کرد.

به گزارش ایسنا، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه ۲۵ مرداد، گفت که دولت بایدن در آغاز کارش تلاش می‌کرد نشان دهد با دولت ترامپ متفاوت است، اما «در عمل همان رویکردهای منسوخ گذشته در ترویج ایران‌هراسی را پیش گرفته است.»

رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، روز دوشنبه ۱۸ مرداد در توئیتر، هشدار وزارت خارجه آمریکا به اتباع این کشور برای سفر به ایران را بازنشر کرد.

وی در این توئیت که ساعاتی پس از گفته‌های رئیس قوه قضاییه ایران، غلامحسین محسنی‌اژه‌ای به اشتراک گذاشت، نوشت «ما همچنان به همه آمریکایی‌ها» نسبت «به سفر به ایران هشدار می‌دهیم» که به آنجا نروند. آقای محسنی اژه‌ای گفته بود هیچ تبعه ایران که اکنون بیرون از این کشور است، «ممنوع‌الورود» نیست و برای بازگشت به ایران منعی ندارد و می‌تواند «با هماهنگی مراجع قضایی» به کشور وارد شود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت دولت ابراهیم رئیسی به گسترش روابط با ایرانیان خارج از کشور علاقه‌مند است، و اظهارات مقامات ایالات متحده، از جمله رابرت مالی را «اقدامی ضدبشری در جهت نفرت‌پراکنی و ترویج ایران‌هراسی برای ایرانیانی» دانست که «قصد حفظ ارتباطات با سرزمین مادری خود را دارند» و گفت که هدف مقامات آمریکا «جلوگیری از ارتباط سازنده ایرانیان با کشورشان است.»

خطیب‌زاده خطاب به مقامات ایالات متحده گفت که «اگر قصد دلسوزی برای ایرانیان دارند، بهتر است دست از تهدید و ارعاب و دام‌گذاری برای ایرانیان بردارند و در جهت تأمین حقوق شهروندی و تسهیل آزادی رفت‌وآمد ایرانیان مقیم آمریکا گام‌های اساسی بردارند.»

خطیب‌زاده در سخنان خود به فهرست بلند بازداشت شهروندانی که به ایران سفر کرده‌اند اشاره‌ نکرد.

آقای مالی، ۱۵ تیرماه نیز با حضور در جلسه مجازی «کمک به گروگان‌ها در سرتاسر جهان» خطاب به کسانی که قصد سفر به ایران دارند، گفت خودتان را به خطر نیاندازید.

آقای مالی در آن جلسه گفت خیلی از شهروندان دو تابعیتی خواهان سفر به ایران هستند و یا هم اکنون در ایران هستند، او افزود اما افراد باید به شدت درباره سفر به ایران احتیاط کنند و تاکید کرد هر کس که در ایران نیست باید درباره سفر به ایران خوب فکر کند به ویژه شهروندان آمریکایی. او گفت برای غیرآمریکایی‌ها نیز در سفر به ایران مشکل ایجاد شده است. او خطاب به کسانی که می‌خواهند به ایران سفر کنند گفت «کشور زیبایی است، روابط خانوادگی وجود دارد، اما خودتان را در معرض چنان خطری قرار ندهید.»

بسیاری از کارشناسان می‌گویند که جمهوری اسلامی با بازداشت شهروندانی که به ایران سفر می‌کنند از آنها از جمله به عنوان عنوان اهرم‌های چانه‌زنی در مذاکرات استفاده می‌کند و شهروندان باید نسبت به سفر به ایران احتیاط کنند. شماری از افرادی که در ایران بازداشت شدند، حتی به دعوت مقامات جمهوری اسلامی به این کشور سفر کرده بودند.

XS
SM
MD
LG