لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۱

وکیل سیامک نمازی: موکلم شش سال بدون مرخصی زندانی بوده است


سیامک و باقر نمازی - آرشیو
سیامک و باقر نمازی - آرشیو

وکیل سیامک نمازی، شهروند ایرانی آمریکایی زندانی در تهران، از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است چنان‌چه باقر نمازی، پدر سالمند موکل او، در ایران تحت عمل جراحی قرار گرفت، به سیامک اجازه دهند به طور موقت زندان را ترک کند.

حجت کرمانی، وکیل سیامک نمازی، روز سه شنبه ۲۰ مهر در گفت‌و‌گو با وب سایت «امتداد» ضمن بیان این درخواست گفت که موکلش تنها فرزند باقر نمازی در ایران است.

باقر نمازی ۸۴ ساله در سال ۲۰۱۶ و پس از سفر به ایران، به اتهام «همکاری با دولت متخاصم» به ۱۰ سال زندان محکوم شد. باقر نمازی «بعد از گذشت چند سال به دلیل مشکلات پزشکی و عدم امکان تحمل حبس و با تبدیل مجازات حبس به جزای نقدی آزاد، از زندان آزاد شد اما «این شهروند آمریکایی که برای رسیدگی به پرونده قضایی فرزندش به ایران رفته بود، از آن زمان ممنوع الخروج شده است.

حجت کرمانی در این گفت‌و‌گو به وب‌سایت امتداد گفت که باقر نمازی «بعد از گذشت چند سال به دلیل مشکلات پزشکی و عدم امکان تحمل حبس و با تبدیل مجازات حبس به جزای نقدی آزاد، از زندان آزاد شد ولی متاسفانه از همان زمان و بلادلیلی ممنوع الخروج هستند.»

آقای کرمانی افزود که سیامک نمازی نیز برای مدت شش سال، یعنی از زمان بازداشت تاکنون «حتی بدون یک روز مرخصی» در اوین زندانی بوده است.

حجت کرمانی همچنین گفته است: «چنان چه آقای نمازی نتواند برای درمان به خارج از ایران برود، باید فوراً و در اسرع وقت عملی پیچیده و حساس را در ایران پشت سر بگذارد و سیامک به عنوان تنها فرزند ایشان در ایران می تواند در این شرایط سخت در کنار ایشان و مادرش باشد و عدم اعطای مرخصی به او، خانواده را در شرایط سختی قرار داده است.»

سیامک نمازی‌، اکنون ۴۹ سال دارد و مقامات جمهوری اسلامی این پسر و پدر را با اتهامات مشابه در ایران به زندان محکوم کردند. دولت آمریکا اتهامات علیه هر دو نفر را بی اساس خوانده‌ است.

رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، روز سه‌شنبه ۱۵ تیر و با حضور در جلسه مجازی «کمک به گروگان‌ها در سرتاسر جهان» در پاسخ به این پرسشی درباره شهروندان آمریکایی زندانی در ایران گفت همه گروگان‌ها باید آزاد شوند.

آقای مالی در این جلسه به شهروندان دو تابعیتی هشدار داد که «به شدت درباره سفر به ایران احتیاط کنند» او تاکید کرد هر کس که در ایران نیست، به ویژه شهروندان آمریکایی، «درباره سفر به ایران خوب فکر کند.» او افزود، برای غیرآمریکایی‌ها نیز در سفر به ایران مشکل ایجاد شده است. او خطاب به کسانی که می‌خواهند به ایران سفر کنند گفت که ایران «کشور زیبایی است، روابط خانوادگی هم وجود دارد، اما خودتان را در معرض چنان خطری قرار ندهید.»

XS
SM
MD
LG