لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۵

اد رویس: ارسال پول توسط دولت اوباما به ایران پنهان کردن حقیقت از مردم است


The Notre Dame de Lorette World War I military cemetery in Northern France is seen covered with snow.
The Notre Dame de Lorette World War I military cemetery in Northern France is seen covered with snow.

اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا معتقد است اقدامات کابینه اوباما در ارتباط با ایران به طور فراقانونی و با پنهان کردن حقایق از مردم و کنگره آمریکا صورت گرفته است.

آقای رویس که توافق هسته ای با ایران را یک اشتباه تاریخی از سوی آمریکا می داند، در مقاله ای که روز یکشنبه در وبسایت "کمیته روابط خارجی" منتشر کرده اظهار داشت اینکه ایران ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد را دقیقا روزی دریافت کرد که گروگان های آمریکایی آزاد شدند، نمی تواند تصادفی باشد. با وجود رد این اتهام از سوی کاخ سفید، آقای رویس معتقد است آمریکا برای آزادی این گروگانها غرامت پرداخت کرده، اقدامی که هیچگاه در سیاست های آمریکا نبوده است.

بنا به گزارش وال استریت جورنال، ۴۰۰ میلیون دلار فرستاده شده به ایران بخشی از مبلغ یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری مطالبات ایران از آمریکا از زمان پیش از انقلاب ۱۹۵۷ بوده است. آمریکا همزمان با اجرای برجام موافقت کرده بود این مبلغ را به ایران بپردازد.

آقای رویس که دولت ایران را یکی از حامیان اصلی تروریسم در دنیا می داند، متعقد است پرداخت پول به چنین دولت فاسدی تنها می تواند آنها را تشویق به گروگان گیری های بیشتر و منطقه را خطرناک تر کند.

باراک اوباما روز جمعه از این اقدام دولت خود دفاع کرد. آقای اوباما گفت این پول بخشی از اختلاف مالی بین دو کشور بود و عملا پنهان کاری نبوده است چرا که دولت پیشتر این خبر را اعلام کرد. آقای اوباما به خبرنگاران گفت چون ایران همچنان تحت تحریم است، این پول بصورت نقدی پرداخت شده است.

XS
SM
MD
LG