لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۶

کاخ سفید: اقدامات تحریک آمیز ایران مثل نزدیک شدن قایق‌ها به ناو آمریکایی را تحمل نمی‌کنیم


سخنگوی کاخ سفید
سخنگوی کاخ سفید

سخنگوی کاخ سفید می گوید ایالات متحده اقدامات تحریک آمیز تهران را در خلیج فارس تحمل نمی کند.

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه ۱۸ اسفند درباره نزدیک شدن شناورهای ایران به کشتی آمریکایی گفت این قبیل اقدامات تحریک‌آمیز مواردی هستند که آنها را تحمل نخواهیم کرد.

در هفته های اخیر تنش بین ایران و آمریکا در خلیج فارس بعد از نزدیک شدن شناور های ایران به آمریکا افزایش یافته است.

آقای اسپایسر در نشست خبری با حضور خبرنگاران گفت: پرزیدنت درباره مزاحمت شناورهای ایرانی برای ناو آمریکایی مطلع شده و رئیس جمهوری خیلی روشن پیشتر گفته است که این اقدامات از سوی ما تحمل نمی شود.

وی افزود: وزارت دفاع موقعیت را زیر نظر دارد و بررسی خواهد کرد که چه واکنشی به ایران نشان بدهد.

در یکسال اخیر بارها شناورها و قایق های تندروی سپاه به حریم ناوهای آمریکا در آبهای آزاد نزدیک شده اند
در یکسال اخیر بارها شناورها و قایق های تندروی سپاه به حریم ناوهای آمریکا در آبهای آزاد نزدیک شده اند

روز دوشنبه خبرگزاری رویترز گزارش داد که چند شناور سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در آبهای آزاد تنگه هرمز، به فاصله ۵۵۰ متری کشتی رهگیری آمریکا به نام «یواس‌ان‌اس اینوینسیبل» رساند که در نتیجه این ناو برای جلوگیری از درگیری مجبور شد که مسیرش را تغییر بدهد. این دومین بار است که شناورهای سپاه به این ناو نزدیک شده اند.

براساس عرف دریایی شناورها از فاصله ای مشخص نباید به ناو های جنگی نزدیک تر شوند.

وزارت دفاع آمریکا دوشنبه عصر در واکنش رسمی به این رویداد در بیانیه ای اعلام کرد در رویدادهای دیگری شناورهای سپاه به فاصله ۱۵۰ متری و ۳۵۰ متری ناو سبک اینوینسیبل نزدیک شده اند. همچنین سه کشتی نیروی دریایی بریتانیا هم در این محدوده قرار داشتند.

سخنگوی پنتاگون زمان این اتفاقات را روزهای ۱۲ و ۱۴ اسفند عنوان کرده و گفته ناو آمریکایی به این دلیل مسیر خود را تغییر داده که از رفتار غیر ایمن و غیر حرفه ای جلوگیری کند.

ادعای برعکس ایران

در حالیکه منابع آمریکایی از مزاحمت شناورهای ایران برای ناوهای ایالت متحده در آبهای آزاد تنگه هرمز خبر داده بودند، روز چهارشنبه سپاه پاسداران ایران مدعی شد که ناو آمریکایی به سمت قایق‌های تندرو سپاه پاسداران آمده است.

پس از بیانیه روز دوشنبه وزارت دفاع آمریکا و اعلام این که قایق‌های تندرو سپاه پاسداران در اقدامی «غیر ایمن و غیر حرفه‌ای» به فاصله ۵۵۰ متری کشتی رهگیر آمریکا به نام «یواس‌ان‌اس اینوینسیبل» رسیده‌اند، یک فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران روایت متفاوتی ارائه کرد.

به گزارش رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران در ایران، مهدی هاشمی فرمانده ناو تیپ رزمی ۱۱۲ ذوالفقار عنوان کرده که ناو آمریکایی از «مسیر بین‌المللی» خارج شده و به‌ سمت شناورهای نیروی دریایی سپاه در منطقه «تغییر مسیر» داده است.

این مقام سپاه، اقدام ناو آمریکایی را « غیرحرفه‌ای» نامید و گفت که حضور شناورهای آمریکایی و انگلیسی در خلیج فارس و تنگه هرمز «به تشنج و ناامنی دامن زده و می‌تواند تبعات جبران ناپذیری به‌دنبال داشته باشد.»

تنش جدید بین قایق های ایران و ناو آمریکا تنها یک هفته بعد از چند رزمایش آمریکا برای مقابله با قایق های تندروی سپاه صورت می گیرد.

تنش بعد از حمله چکشی

هفته پیش، حدود ۳۵ قایق تندرو مجهز به مسلسل همراه با حملات هلیکوپترها و جت های جنگی در مانوری برای شبیه سازی برخورد با قایق های تندروی ایرانی در فلوریدای آمریکا شرکت کردند.

این مانور را پایگاه نیروی هوایی اگلین سازماندهی کرد و نام آن را «حمله چکشی» نهاد تا به یکی از تهدیدهای صورت گرفته علیه نیروی دریایی آمریکا یعنی حملات از سوی قایق های تندرو رسیدگی کند.

ایران بارها با استفاده از قایق های کوچک تندرو برای کشتی های نیروی دریایی آمریکا در آبهای آزاد خلیج فارس مزاحمت ایجاد کرده که به نوشته بیزنس اینسایدر هر یک از این اقدامات قابلیت تبدیل شدن فوری به درگیری های وسیع تر را داشتند.

کشتی های نیروی دریایی آمریکا همچنین در موقعیت مشابه در مقابل قایق های تندروی حوثی های یمن با حمایت ایران قرار گرفت و گلوله هایی را به علامت هشدار شلیک کرد.

پیش از آن در ماه ژانویه یک کشتی عربستان سعودی در خلیج یمن هدف حمله سه قایق تندروی حوثی های تحت حمایت ایران قرار گرفت و دو ملوان سعودی کشته شدند.

نیروی دریایی آمریکا به نقطه ضعف کشتی های عظیم و میلیون ها دلاری خود در مقابل قایق های کوچک و ارزان واقف است اما حمله ماه ژانویه در یمن ثابت کرد که تهدید جدی تر از آن چیزی است که گمان می شد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG