لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۳

فرمانده ملوانان آمریکایی بازداشت شده توسط سپاه: باید تشویق می شدم نه تنبیه


فرمانده دو شناور نظامی آمریکایی که زمستان گذشته به همراه ملوانان آنها توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران در خلیج فارس بازداشت شد، عملکرد خود در آن حادثه را "شایان تقدیر" دانسته است.

وبسایت فارین پالیسی در گزارشی نوشته است که دیوید نارتکر فرمانده دو قایق‌ آمریکایی معتقد است که چون توانسته از برخورد با نیروهای سپاه پاسداران در آب های خلیج فارس جلوگیری و از نیروهای تحت فرمانش محافظت کند، باید تقدیر می شد، نه تنبیه.

گروهبان نارتکر گفته است که هنوز هم تاسف نمی‌خورد که چرا اجازه داد دو قایق تحت فرماندهی او درآبهای خلیج فارس به کنترل سپاه پاسداران درآید.

او که به خاطر آن ماجرا مورد تنبیه قرار گرفته، به فارین پلیسی گفته است که برای حفظ جان ملوانان و جلوگیری از یک جنگ در ۱۲ ژانویه امسال اجازه داد سپاه پاسداران، قایق‌های تحت فرماندهی او را توقیف کنند.

آقای نارتکر همچنین گفته است که می‌توانست به سوی طرف ایرانی شلیک کند، اما با این کار، قضیه به آنجا ختم نمی شد و در آن صورت، به احتمال زیاد او در دادگاه نظامی به اتهام سنگین تری مورد محاکمه قرار می‌گرفت.

قایق های تندرو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دی ماه سال گذشته دو شناور ارتش آمریکا و سرنشین های آنها را در آب های ایران در نزدیکی جزیره فارسی بازداشت کردند. آمریکا اعلام کرد که نقص فنی یکی از قایق ها موجب انحراف از مسیر شده بود.

سپاه پاسداران در کمتر از ۲۴ ساعت با اعلام این که فرمانده این ملوانان به دلیل ورود بی اجازه به آب های ایران عذرخواهی کرده است، آنها را آزاد کرد.

XS
SM
MD
LG