لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۸

روایت متفاوت سپاه پاسداران: ناو آمریکایی به سمت شناورهای ما آمد


قایق های تندرو سپاه در دو سال اخیر بارها به کشتی‌های آمریکایی نزدیک شده‌اند.
قایق های تندرو سپاه در دو سال اخیر بارها به کشتی‌های آمریکایی نزدیک شده‌اند.

در حالیکه منابع آمریکایی از مزاحمت شناورهای ایران برای ناوهای ایالت متحده در آبهای آزاد تنگه هرمز خبر داده بودند، روز چهارشنبه سپاه پاسداران ایران مدعی شد که ناو آمریکایی به سمت قایق‌های تندرو سپاه پاسداران آمده است.

پس از بیانیه روز دوشنبه وزارت دفاع آمریکا و اعلام این که قایق‌های تندرو سپاه پاسداران در اقدامی «غیر ایمن و غیر حرفه‌ای» به فاصله ۵۵۰ متری کشتی رهگیر آمریکا به نام «یواس‌ان‌اس اینوینسیبل» رسیده‌اند، یک فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران روایت متفاوتی ارائه کرد.

به گزارش رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران در ایران، مهدی هاشمی فرمانده ناو تیپ رزمی ۱۱۲ ذوالفقار عنوان کرده که ناو آمریکایی از «مسیر بین‌المللی» خارج شده و به‌ سمت شناورهای نیروی دریایی سپاه در منطقه «تغییر مسیر» داده است.

این مقام سپاه، اقدام ناو آمریکایی را « غیرحرفه‌ای» نامید و گفت که حضور شناورهای آمریکایی و انگلیسی در خلیج فارس و تنگه هرمز «به تشنج و ناامنی دامن زده و می‌تواند تبعات جبران ناپذیری به‌دنبال داشته باشد.»

این درحالی است که وزارت دفاع آمریکا می‌گوید در پی نزدیک شدن قایق‌های تندرو سپاه به ناو «یواس‌ان‌اس اینوینسیبل» در آب‌های آزاد تنگه هرمز، این کشتی آمریکایی برای پرهیز از درگیری تغییر مسیر داده است.

سپاه پاسداران ایران بارها با استفاده از قایق های کوچک تندرو برای کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا در آبهای آزاد خلیج فارس مزاحمت ایجاد کرده که به نوشته بیزنس اینسایدر هر یک از این اقدامات قابلیت تبدیل شدن فوری به درگیری های وسیع‌تر را داشت.

تنش اخیر بین قایق‌های ایران و ناو آمریکایی تنها یک هفته بعد از چند رزمایش آمریکا برای مقابله با قایق های تندروی سپاه رخ داده است.

هفته پیش، حدود ۳۵ قایق تندرو مجهز به مسلسل همراه با حملات هلیکوپترها و جت‌های جنگی در مانوری برای شبیه سازی برخورد با قایق های تندروی ایرانی در فلوریدای آمریکا شرکت کردند.

این مانور را پایگاه نیروی هوایی اگلین سازماندهی کرد و نام آن را «حمله چکشی» نهاد تا به یکی از تهدیدهای صورت گرفته علیه نیروی دریایی آمریکا یعنی حملات از سوی قایق های تندرو پاسخ دهد.

XS
SM
MD
LG